חדשות

פרויקט שמלה מתרחב לכל הארץ

חדשות17 בפברואר 2020    2 דקות
0

שר האוצר משה כחלון חתם על תיקון תקנות התכנון והבנייה המבטל את הצורך בזכויות בנייה להקמת הצללות במרחב הציבורי. חבר המועצה לשעבר בבאר שבע אביעד שמלה, שיזם הקמת הצללות ברחבי העיר: "שמחתי לשמוע שממשלת ישראל קשובה לצרכי העם"

פרויקט שמלה מתרחב לכל הארץ
אביעד שמלה. "באר שבע הייתה בין הערים הראשונות" | צילום: ארכיון "שבע"

“שמחתי לשמוע שממשלת ישראל קשובה לצרכי העם, והורידה באחרונה את הקשיים בהקמת הצללות מעין אלה בכל הערים בארץ”, כך הגיב חבר מועצת העיר באר שבע לשעבר אביעד שמלה, להודעת מינהל התכנון על הסרת החסם להקמת הצללות במרחב הציבורי במדינה. כזכור, יזם שמלה בזמנו הקמת הצללות בגנים ציבוריים רבים בעת כהונתו כחבר המועצה.

בהודעה צוין ששר האוצר משה כחלון, חתם בימים אלה על תיקון בתקנות התכנון והבנייה, שיבטל את הצורך בזכויות בנייה עבור הקמת הצללות במרחב בציבורי. את המהלך הוביל המינהל, במטרה לעודד הקמת הצללות במרחבים הציבוריים ובכך להפוך אותם לנעימים יותר עבור התושבים. כידוע, בתקופת הקיץ בישראל, הטמפרטורות יכולות להיות גבוהות מאוד, ומרחבים ציבוריים רבים נותרים ללא צל. עד היום, הקמת הצללות במרחב הציבורי נדרשו בזכויות בנייה, והדבר היווה חסם מהותי, לנוכח הצורך לאשר תוכנית הקובעת זכויות בנייה טרם הליך הרישוי. כעת עם תיקון התקנות, רשות מקומית או גורם ממשלתי אחר יוכלו לקדם הקמת הצללה במרחב הציבורי כמו בגני שעשועים, שבילי הליכה ואופניים, כיכרות, שדרות ומגרשי ספורט. צעד זה הינו חלק ממהלך אותו מוביל מינהל התכנון לאיכות התכנון בישראל, תוך דגש על מרחבים ציבורים איכותיים, הנשענים על מערכת תחבורה ציבורית. המינהל רואה בהקמת הצללות מלאכותיות פיתרון אחד, ולכן מקודמות הנחיות להגדלת היקף נטיעות עצי צל בתהליכי התכנון, כך שיהיה ניתן לשלב בין כמה פיתרונות הצללה בהתאם לצורך והישימות המקומית.

התקנות החדשות קובעות, בין היתר, שאמצעי ההצללה מוקם בידי המדינה או גוף הפועל מטעמה, חברה ממשלתית, רשות שהוקמה לפי דין, רשות מקומית או תאגיד בבעלות רשות מקומית. האמצעי מוצב במרחב הציבורי הפתוח או בשטח שנועד למבני ציבור. אמצעי ההצללה נסמך רק על עמודים או על קירות של מבנה ציבור אחר.

ואביעד שמלה סיכם: “במדינה חמה כמו ישראל, יש חשיבות בהצללת מתקני משחק ציבוריים. באר שבע הייתה בין הערים הראשונות שפעלה בנחישות, בעקבות הצעתי לסדר בישיבת מועצת העיר ליישם הצללת רוב המתקנים בעיר. שמחתי לשמוע שממשלת ישראל קשובה לצרכי העם, והורידה באחרונה את הקשיים בהקמת הצללות מעין אלה בכל הערים בארץ”.

כתבות נוספות בחדשות

0

דו”ח חניה של 100 שקלים קפץ ל1800...

דוח נציב תלונות הציבור 2019 התפרסם השבוע עם כמה נתונים מעניינים

חדשות3 ביולי 2020    3 דקות
0

שמעון בוקר למען שדה התעופה הבינלאומי בנבטים

סגן ראש עיריית באר שבע ויו"ר מועצת סניף "הליכוד" בבירת הנגב גייס רבים מראשי מפלגת השלטון באזור למען פרויקט הענק החשוב, וקורא להם להיאבק בכוונה של "כוחות אדירים, כולל שרים חשובים בסיעתנו", כהגדרתו, לטרפוד המיזם

חדשות3 ביולי 2020    2 דקות

כתיבת תגובה