ספורט

חדשות מתפרצות

12:08 / דיווח: כוחות המשטר הסורי הפציצו עם זרחן עיירה בפרברי אידליב

12:08 / 18 הרוגים בהתרסקות מסוק באתיופיה

12:08 / קרית מוצקין: פועל בן 17 נפצע בינוני במהלך עבודה וסובל מחבלות בגפיים

12:08 / מעצרו של עודד וייס, החשוד באונס שתי נשים, הוארך עד ליום ראשון

12:08 / דיווח: אבו מאזן יציג באו"ם אלטרנטיבה ל"עסקת המאה" של טראמפ

12:08 / בן 50 מהדרום הואשם באונס בתם של חבריו בעת שהייתה קטינה

12:08 / פועל כבן 30 נפצע בינוני לאחר שנפל עליו חפץ מגובה רב

11:08 / 200 ליטר סולר דלפו במפרץ אילת מגוררת אוניות של הנמל

11:08 / מחיר הדלק יעלה בלילה שבין שבת לראשון ויעמוד על 6.59 ש"ח לליטר

11:08 / שביתה בחברות אגד תעבורה וסופרבוס ביום ראשון הקרוב

11:08 / ליברמן: "הקרב הבא יכריע את עיצובה של סוריה"

10:08 / פרקליטו של הנאשם ברצח הכפול בנתניה: "מתמודד תקופה ארוכה עם מחלות נפש"

10:08 / שלושה הואשמו בהקמת מעבדת סמים בשרון

09:08 / רוסיה: 25 כלי שיט ו-30 מטוסים ייקחו חלק בתרגיל בים התיכון

09:08 / תינוק נכווה מחלב רותח ביישוב בשרון, מצבו בינוני

09:08 / בנק מזרחי טפחות רשם ירידה של 48% ברווחים ברבעון השני 2018

09:08 / ראשל"צ: פועל בן 33 נפצע באורח בינוני לאחר שנפל מגובה

08:08 / הוארך מעצרו של החשוד בתקיפת תושבי שפרעם

08:08 / שני פלסטינים נעצרו עם 3 מטענים בכניסה לביהמ"ש הצבאי בשומרון

08:08 / רמטכ"ל צבא איראן: "האויב יסבול במידה וייצוא הנפט של איראן ייעצר"

08:08 / הרצח במרכז הגמילה בנתניה: החשוד הואשם ברצח כפול

07:08 / בעקבות משאית שעלתה באש: כביש 70 נחסם לתנועה מצומת שפייה לצומת בת שלמה

07:08 / ארדן: "מעריך שהבחירות יהיו במרץ, אין פתרון למשבר הגיוס כרגע"

06:08 / שני גברים נעצרו בנתב"ג כשברשותם 28 ליטר של "סם האונס"

“זה ניצחון לשוויון הזכויות”

ספורט5 בספטמבר 2019    4 דקות
0

כך אומר יו"ר קבוצת כדורגל הנשים של הפועל באר שבע, לאחר שבית המשפט המחוזי פסק כי על עיריית באר שבע לשנות את התבחינים ולהגדיל את התמיכה בקבוצות כדורגל הנשים בעיר

“זה ניצחון לשוויון הזכויות”
הפועל באר שבע נשים | צילום: באדיבות המועדון

החלטה תקדימית של בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שהורה היום (חמישי) לעיריית באר שבע להגדיל את התמיכה בקבוצות כדורגל הנשים בעיר. כמו כן, עיריית באר שבע חויבה ב-15 אלף שקלים, הוצאות משפט.

השופט גד גדעון קיבל את עמדת האגודה לזכויות האזרח, לפיה “הקריטריונים המקובלים כיום מובילים למתן העדפה בתקצוב לקבוצות ותיקות יותר ופופולריות יותר באופן היוצר מעגל שוטה, שבמסגרתו הקבוצה הקטנה והפופולרית פחות מלכתחילה אינה מסוגלת להתחרות משום שכללי המשחק פועלים לרעתה”.

“אפליה מתקנת”

מיכאל ראובן, יו”ר קבוצת הנשים של הפועל באר שבע, אמר בתגובה ל”שבע: “זה ניצחון לשוויון הזכויות. אני מאוד מרוצה. למעשה כל העתירה שלנו התקבלה, מלבד המענקים שדחו אותנו. היה ברור לי לאורך כל הדרך שזו תהיה ההחלטה של בית המשפט, שהתערב בתבחינים שכוללים תקציבים יותר מוגדלים, מגרשים, תחזוקה, והכל. בית המשפט נתן הוראה לעיריית באר שבע לתקן את התבחינים כבר בשנת 2019 בגלל שהתקציב עדיין עומד ולא התבצעה חלוקה של החלק השני בגלל שעד עכשיו לא ניתן פסק דין. הם עכשיו יצטרכו לשנות את התבחינים”.

ראובן הוסיף: “המשמעות הכספית היא שבמידה ונהיה בליגת העל לנשים, זה משמעותי. אנחנו אמורים לקבל כ-500 אלף שקלים במקום 190 אלף שקלים, ובמידה ונשחק בליגה השנייה התקציבים והניקוד יורד, אנו אמורים לקבל 200 אלף שקלים במקום 80 אלף שקלים. עכשיו צריכים לחכות להחלטת בג”צ לגבי הליגה השלישית לנשים, שלמעשה כבר הכירו בה, ומדובר באפליה מתקנת של 50 אחוזים מהתקציב. אני עוד צריך ללמוד את ההחלטה של בית המשפט. אנחנו נחכה שהעירייה תתקן את התבחינים ותעשה את החישובים. לאחר מכן נהיה יותר חכמים”, סיכם ראובן.

כזכור, בית המשפט דן בעתירה שהגישה קבוצת הנשים של הפועל באר שבע, באמצעות עו”ד דליה בושינסקי, נגד ההפליה בתקציבים שהקבוצה סובלת ממנה ביחס לקבוצת הגברים. האגודה לזכויות האזרח הצטרפה להליך כידידת בית משפט, והציגה בפני השופט גדעון כיצד, למרות ההצהרות השונות בנושא, ההפליה התקציבית בספורט בין גברים לנשים מתקבעת ואף מעמיקה.

בבקשת האגודה הוסבר כי שיטות התקצוב הנוהגות כיום מיטיבות עם ענפי הספורט הגבריים, ועם אגודות הספורט הגבריות הוותיקות, באמצעות מתן משקל רב לקריטריונים המבוססים על פופולריות, דוגמת “רייטינג”, “אהדת הציבור”, “היקף חשיפת המותג” ועוד.

לכך יש להוסיף את ההכנסות ממכירת כרטיסים ומינויים, הסכמי חסות ופרסום, הכנסות משידור המשחקים ועוד. מעבר לתבחינים, קבוצות הגברים נהנים מתמריצים רבים נוספים: מתן חסויות, תגמול על חשיפה תקשורתית ושיווק מוצרים.

השופט גדעון קבע בפסק הדין, כי רשות מקומית נדרשת לנהוג בשוויון, וחובה זו חלה עליה גם לעניין תמיכה במוסדות בקבוצות ספורט. הוא גם אימץ את עמדת האגודה לפיה שיקולי רייטינג פועלים לרעת הקבוצות החלשות.

השופט קבע בפסק הדין כי בשל מגבלות תמיכה שהציבה העירייה, קבוצת הנשים קיבלה בפועל פחות תמיכה ממה שהגיע לה. הוא כתב עוד כי קבוצות הנשים סובלות מנחיתות מבנית מכיוון שהן אינן יכולות לגייס הכנסות בהיקפים דומים לקבוצות הגברים. “העיוות ההיסטורי משמר את המצב הקיים: תקצוב נמוך של גופים חלשים מבחינה כלכלית, הגורר פגיעה בהיקף הפעילות ורמתה”.

השופט קבע כי על העירייה לפעול למתן העדפה מתקנת ולהגדיל את היקף התקציבים הניתנים לקבוצת הנשים. כמו כן, הוא הורה לעירייה לאפשר לקבוצת הנשים שימוש שווה באצטדיון טרנר, בכפוף לעמידה בתנאים הנדרשים לשימוש במקום.

מנכ”לית האגודה לזכויות האזרח, עו”ד שרון אברהם-ויס, שייצגה את האגודה בדיון, אמרה בתגובה כי “מדובר בפסק דין חשוב, שכן לראשונה בית המשפט מכיר בכך שמתן תמיכה כלכלית על בסיס שיקולי רייטינג ופופולריות, פוגעת באופן מהותי בספורט הנשים. “ספורט הוא כלי נפלא לקידומן וטיפוחן של ילדות, נערות ונשים, אולם למרות שורה של הצהרות, ספורט הנשים נותר הרחק מאחור. אנחנו מקוות שפסק הדין הזה יהיה צעד משמעותי לכיוון שוויון אמיתי בספורט”.

יצוין, כי בסוף החודש ידון בג”צ בעתירה שהוגשה על ידי 9 קבוצות וגופים המייצגים מועדוני כדורגל נשים, תוקפת את הקיצוץ בתקציבי הקבוצות המשחקות בליגה, שנובע מביטול ההכרה בליגה השלישית לנשים. האגודה ושדולת הנשים ביקשו להצטרף להליך כידידות בית משפט.

תגובת עיריית באר שבע תובא כשתתקבל.

כתבות נוספות

0

מתקרבים לקו האדום

הפסד חמישי רצוף לקבוצת הנוער של הפועל באר שבע, שנכנעה בבית 4:3 לבני סכנין מהתחתית, וסופגת 10 שערים בשבוע. תיקו לנערים א', הפסד לנערים ב'. והיה גם נחת: חמישיות לשתי קבוצות נערים ג' של הפועל

ספורט16 באוקטובר 2021    2 דקות
1

“רוצה לחזור להפועל באר שבע”

הקשר האגדי של הפועל באר שבע עדיין מפנטז: ג'ון אוגו לא מצא בית חדש מאז עזב את בירת הנגב. בראיון עם יניב סול הוא משחזר את הרגעים הגדולים שלו בקבוצה, את האהבה לאוהדים ולמועדון ומשתף בחלום שעוד מפעם בו. "אני מאחל לעצמי לשוב להילחם עבור הקבוצה, כי יש בי עוד כמה שנים טובות לתת"

ספורט16 באוקטובר 2021    7 דקות

כתיבת תגובה