טורים אישיים

פנסיונרים כעתודה למשק בשעת חירום

טורים אישיים13 באפריל 2020    2 דקות
0

ארנון גינת מאמין כי הפיתרון למשק בשעות חירום מגיע דווקא מהפנסיונרים

פנסיונרים כעתודה למשק בשעת חירום
צילום אילוסטרציה: INGIMAGE

חברות ומשקים בשעת חרום, משבר ושגרה משוועים לכוחות מקצוענים פנויים לשאת את נטל התפקידים הרבים הנדרשים לשגרת חיים רגילה ככל הניתן ובחירום על אחת כמה וכמה.

רבים מפנסיונרים הינם בעלי מיומנויות נדרשות מפעם לפעם. לא תמיד בשורה ראשונה לעיתים להחלפת אלו שמגויסים  בעתות חרום, אני נזכר שבתקופת ההמתנה לפני מלחמת ששת הימים ותוך כדי כנערים עסקנו בביצורים בעבודות במשק החי, בפרדסים, בשדות ובשמירה. אנשי רפואה, נהגים, אנשי תברואה, מורים ועוד יכולים לקחת חלק חשוב בנטל, ואין אדם הרוצה להתנדב שלא תימצא לו משימה מתאימה  גם בבתי אבות, בעמותות, בבתי ספר, בתעשייה, בשרות הציבורי, בתנועות הנוער, במוזיאונים ועוד.

“אך עליה וקוץ בה” המציאו חוקים ותקנות המשבשים, מכבידים, מייאשים ומסרסים כל יוזמה כזאת ואתן כמה דוגמאות: ההתנדבות במשטרה ובמשמר האזרחי מוגבלת בגיל, תרומת דם מגיל מסוים מחייבת הוצאת דם רק בבית חולים ועם אישור רופא למרות שתוחלת החיים ואיכותם עולה. רשות המיסים מכבידה בתשלומי מס גבוהים לפורשים בגיל פרישת חובה לכן אין כדאיות לצאת לעבודה למרות שדווקא עבודה תתרום לאדם ולחברה הרבה יותר ממה שנדמה. כן הרעיון בתעסוקה תורמת אפילו בשכר מינימום או רק קצת תגמול הוצאות. תוחלת חיים ארוכה בימנו מתקצרת כשאין לאדם “מוטיבטור” לפעילות חברתית וכלכלית כאחד. יכול להיות שיש מישהו החושב שהמבוגרים הם נטל על החברה אך אם תינתן לאלה היכולים והרוצים הרי שהמשק כולו והאדם יזכו בעזרה גדולה ובמיוחד בעתות משבר וחרום. גם במערכת הביטחון יש לא מעת תפקידים שניתן לסייע בהם על ידי יוצאי מערכות אלה הנמצאים בגמלאות. עובדתית השופטים סידרו לעצמם יציאה לגמלאות בגיל 70 ולהורים שכולים גם. מכאן ברור שזה חשוב.

ואסיים במסר לאלו המחליטים “אל תשליכונו לעת זיקנה” זו סיסמא נכונה אך ניתן לשנותה “תעסיקונו בעת זיקנה”, כך תשתנה לכם המחוקקים והמעסיקים  המחשבה לחיובית יותר כלפי המגזר השלישי. מחשבה זו מעורבת ברעיון שהמשק כולו ייצא נישכר ממערכי סיוע על ידי מבוגרים חיוניים שהם העתודה האמיתית לשגרה ולחרום.

כתבות נוספות בטורים אישיים

0

אבא ואמא אני פה – חלק ב’

אשתו של אמיר שקיבלה עצות אחיתופל נערכה מבעד מועד, הזמינה משטרה שתפנה את אמיר מביתו שלו, כאשר היא טוענת שפעל נגדה באלימות על מנת שהמשטרה תגיע ואמיר יפנה את ביתו בבושת פנים מבלי להקים מהומה לעיני הילדים ההמומים

טורים אישיים31 במאי 2020    5 דקות
0

נווה זה כל הסיפור

מיטל ומתי סיבר רוצים להנגיש, דרך סיפורו של בנם נווה, את עולם המוגבלות הפיזית

טורים אישיים4 במאי 2020    3 דקות

כתיבת תגובה