טורים אישיים

כשהנגב ממריא – ישראל נוסקת

טורים אישיים6 בספטמבר 2018    2 דקות
0

את שדה התעופה הבינלאומי הנוסף יש להקים רק בנבטים

כשהנגב ממריא – ישראל נוסקת
טל אל על. "לעשות סדר" | צילום: ארכיון "שבע"

המאבק ארוך השנים להקמתו של שדה התעופה הבינלאומי המשלים לנתב”ג מגיע כעת לרגעיו הקריטיים. מה שנקרא בלעז “המאני-טיים”. בקרוב מאוד, יוכרע הדבר על-ידי רוה”מ מר בנימין נתניהו.

לאורך כל השנים טענו, ואנו ממשיכים לטעון בנחישות, כי ההחלטה ההגיונית והטבעית ביותר היא הבחירה בנבטים, זאת במקום לקדם את הקמתו דווקא ברמת דוד שבצפון, על אפם וחמתם של תושבי הצפון המתנגדים נחרצות לכך.

אנו מנהלים מאבק עיקש וממושך. הקמנו מטה מאבק משותף, בו שותפות עשרות רשויות מקומיות מהצפון, ממרכז הארץ ומהדרום. לי לא זכור קונצנזוס כה רחב, הן בקרב תושבי הנגב והצפון והן תושבי מרכז הארץ כמו במקרה הזה. כולם מסכימים, כולל כמעט כל משרדי הממשלה וכלל המגזרים, כי הצורך הלאומי הוא, ששדה התעופה נבטים ימלא את התפקיד המקורי שיועד לו מלכתחילה (אחרי פינוי סיני) ויהפוך לשדה דו שימושי – צבאי ואזרחי כאחד.

ההשקעה בהתאמת בסיס נבטים לייעודו האזרחי נאמדת בכמיליארד וחצי שקלים, לעומת עשרות מיליארדים בחלופה הצפונית. מעבר לכך, זוהי השקעה אשר תניב תעסוקה מגוונת לפחות ל-10 אלפים עובדים מכל רחבי הנגב. מדובר בבום כלכלי אדיר, שיכול לקדם בעוצמה את משולש הישובים: באר שבע – ערד – דימונה. שלא לדבר על הטוב הרב שזה יעשה לכלכלת יישובי המגזר הבדואי.

בנוסף, באורח נדיר ביותר כל הארגונים הירוקים תומכים תמיכה מובהקת בהקמת טרמינל אזרחי בנבטים ובאותה מידה של נחישות הם מתנגדים התנגדות נחרצת להקמתו בצפון.

אולם מול כל התמיכה הגורפת הזו, ניצבת התנגדותו העיקשת של חיל האוויר. הנימוקים הם כצפוי ביטחוניים, כבדי משקל וראויים. אבל, אין מדובר בתורה מסיני. עובדה. חלק ניכר ממפקדי חיל האוויר בדימוס קובעים, כי אין מניעה מלעשות שימוש אזרחי בבסיס נבטים. לדעתם, על-ידי התאמות מסוימות ולא יקרות, הדבר אכן אפשרי.

כלומר אם בחיל האוויר ירצו ויסכימו לאפשר את חלופת נבטים, ובכך להביא שגשוג לנגב ואנחת רווחה לצפון – הדבר יכול לקרות מחר בבוקר. זאת, בניגוד למחשבות על רמת דוד, שם לאור עמדת התושבים והירוקים, מדובר על עשור ויותר של דיונים בהתנגדויות ובבג”צים עד להזזת אבן אחת, אם בכלל.

על-כן החליטו ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ’, יחד עם מועצת הנגב וראשי רשויות מהדרום והצפון, להקים מטה מאבק משותף ולקרוא לרוה”מ ולמערכת הביטחון: המשיכו להוות את אבן הראשה בפיתוח הנגב, אל תהפכו לאבן הנגף.

כל החלטה אחרת, תהיה בכייה לדורות ופספוס היסטורי להבאת עוגן כלכלי ותעסוקתי יוצא דופן לנגב.

טל אל-על הוא מ”מ וסגן ראש עיריית באר שבע וממייסדי מועצת הנגב

כתבות נוספות בטורים אישיים

3

להתחבר לכוחות של עצמנו

שירלי אשכנזי, מומחית בפיתוח מענים בבריאות הנפש, מציעה חמש נקודות מבט איך להתחבר לכוחות המצויים בנו

טורים אישיים3 באוגוסט 2020    2 דקות
0

שבוע נהדר לנגב ולבאר שבע / ד”ר...

ד"ר אסתר לוצאטו, מנכ"לית קבוצת לוצאטו, על שבוע בו הנגב קיבל חיזוק רציני

טורים אישיים16 ביולי 2020    2 דקות

כתיבת תגובה