חדשות

50 אלף שקלים קנס לבית דפוס בבאר שבע שסירב להדפיס מודעות לאוכלוסייה הגאה

חדשות22 באפריל 2020    3 דקות
0

בית משפט השלום קיבל את תביעת האגודה למען הלהט"ב שטען על אפליה

50 אלף שקלים קנס לבית דפוס בבאר שבע שסירב להדפיס מודעות לאוכלוסייה הגאה
מצעד הגאווה בבאר שבע | צילום ארכיון: "שבע"

אלף שקלים. זה הסכום אותו חויב בעל בית הדפוס, “צבי הקשת” לשלם בעקבות תביעת האגודה לשמירה למען הלהט”ב נגדו בעקבות סירובו להדפיס מודעות לאגודה. התביעה הגיעה לאחר שהאגודה ביקשה הצעת מחיר לפרסום מודעות ובתגובה קיבלה מייל מבית העסק שם נכתב כי “איננו עוסקים בחומרי תועבה. יהודים אנחנו!”.

העמותה הגישה תביעה נגד בית הדפוס על סך 100 אלף שקלים על פי חוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים. בית הדפוס טען כי הבעלים הם דתיים וכי על פי ההלכה חל איסור לספק את השירות ולקיים עבירות הלכתיות הכורכות בחיי הלהט”ב. בנוסף, טענו כי האיסור על אפליה קיים על מוצרים קיימים לכל דורש, ולא על עבודה שנעשית במיוחד עבור אדם.  שופטת בית המשפט השלום בבאר-שבע, אורית ליפשיץ, דחתה את ההגנה וחייבה את בית הדפוס לפצות את התובעים ב-50 אלף שקל, לא כולל הוצאות המשפט. השופטת כתבה א “המחוקק אינו מבקש לחדור לצפונות ליבם של נותני השירות או לרדת לנבכי נפשם בכל הנוגע לעמדתם הסובייקטיבית ביחס לאחר. המחוקק אף אינו מבקש להתערב בחופש הדת והפולחן השמורים להם ככל אדם, אלא אך לקבוע כי מקום שבו אמונתם מתנגשת עם ההכרח ליתן שירות לכל ‘במקום ציבורי’, הערך האחרון מכריע”.

השופטת הוסיפה כי “בשים לב לתכליתו של החוק והצורך לקדם שוויון במדינת ישראל, יש לפרש את הוראות החוק באופן שיקדם את תכליתו ולא יעקר אותו מתוכן. קבלת פרשנותם של הנתבעים להוראת החוק, משמעה כי הרבה מהמוצרים, אשר מטבע הדברים כרוכים ב’ייצור’ מוצר ובהמשך ‘בהספקתו’, לא ייכנסו תחת תחולתו של החוק. טענות הנתבעים כי לגביהם חלה החובה רק למכור לתובעת מוצרי מדף קיימים ולא להדפיס לתובעת מוצרים, תעקר את החוק מתוכן ולמעשה תחריג מהוראות החוק ‘הספקת מוצרים’ רבים, וזאת ללא אחיזה בהוראות החוק ובתכלית החוק”.

לאחר הפסיקה העלו בעמוד הפייסבוק את בית הדפוס את התגובה תחת הכותרת הצדק יצא להורג ובה נכתב כי, ” האגודה הלהטבי”ת אשר דוגלת כביכול בחופש הפרט, חופש הדת וחופש העיסוק, בחרה לתבוע את בית הדפוס. בית המשפט, שזכות הפרט ושמיעה על זכותם שלא להיחשף לתכנים כאלה לאנשים שומרי תורה ומצווה אינה חשובה כלל. בית המשפט פסק שעל בית הדפוס לשלם סך של 57000 שקלים. לאן הגענו?” לשון התגובה.

גם שר התחבורה בצלאל סמוטריץ’ הגיב לפסיקת בית המשפט וכתב, “אז אחרי שהתקוממנו על הכפייה החילונית ועל העולל שבהשתת קנס כזה על בית עסק בתקופת משבר כלכלית כזו, החלטנו שזה לא מספיק וצריך לעשות מעשה. זה הקנס של כולנו אז כולנו נשלם אותו. קדימה”. הקריאה של חבר הכנסת סמוטריץ’ הגיעה לאחר שברשתות החברתיות כבר עלו קולות שביקשו תרומות לבית העסק על מנת לשלם את הקנס.

אוהד חזקי, מנכ״ל האגודה למען הלהט״ב: “לא ייתכן שבית עסק שמספק שירות ציבורי יחליט להפלות אוכלוסייה שלמה בחברה הישראלית רק בשל הנטייה המינית או הזהות המגדרית שלה.  גם היום, אלפי להטב״בים סובלים מאפליה, שנאה ואלימות רק בגלל מי שהם. הלקוחה ביקשה בסך הכל ביקשה להדפיס פראייר שמזמין לפעילות באוניברסיטה, אבל בעל העסק שלא טרח אפילו לבדוק במה מדובר, סירב לספק את השירות מהרגע שהבין שהיא משתייכת לקהילה הגאה. כמו שלא יתכן שבית דפוס בבעלות אדם אטאיסט יסרב להדפיס עלוני שבת שאינם טועמים את השקפת עולמו, כך אסור שאף אדם לא יופלה בקבלת המוצר בגלל השקפת עולמו תיהיה אשר תיהיה.  במרחב הפרטי, לכל אחד יש זכות לקיים את אורחות חייו לפי אמונתו, אבל במרחב הציבורי כולנו שווים”.

 

כתבות נוספות בחדשות

0

משרד הבריאות נגד רופאה מסורוקה ש”עודדה” הימנעות...

במשרד הבריאות בוחנים את התנהלותה של פרופ' רותי שאקו לוי בעקבות פוסט שפרסמה אתמול . סורוקה : הבהירה שלא הייתה לה כל כוונה לקרוא לציבור לנהוג בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ואף התנצלה על כך

חדשות12 ביולי 2020    דקה אחת
0

משטרת ישראל סיימה את חקירת אירוע פגע...

נעצר חשוד שמואשם בהפקרה אחרי פגיעה ושיבוש מהלכי משפט

חדשות12 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה