חדשות

מהפכה סביבתית: בונים ושומרים על הטבע

חדשות27 בפברואר 2020    3 דקות
0

ממצאי סקר טבע עירוני שבוצע בבאר שבע יוטעמו במערכת התכנון בבירת הנגב. יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה בעירייה, מ"מ ראש הרשות ומחזיק תיק ההנדסה טל אל על: "הפיכת הטבע לזמין ונגיש לכלל תושבי העיר ומבקריה, על בסיס יומיומי ובתוך בירת הנגב, הופכת את החיים האורבניים למעניינים וללא ספק חווייתיים יותר"

מהפכה סביבתית: בונים ושומרים על הטבע
טל אל על. "הפיכת הטבע לזמין ונגיש" | צילום: באדיבות עיריית באר שבע

ועדת המשנה לתכנון ובנייה בבאר שבע, בראשות מ”מ ראש העירייה ומחזיק תיק ההנדסה טל אל על, אישרה באחרונה את הטמעת ממצאי סקר הטבע העירוני (הראשון מסוגו שנעשה בעיר מדברית בישראל), במערכת התכנון העירונית, זאת כצעד חשוב ומשמעותי נוסף בשמירה על הטבע האורבני בתחומי בירת הנגב וסביבה.

סקר הטבע העירוני בוצע (כיוזמה משותפת של הרשות, המשרד להגנת הסביבה והחברה להגנת הטבע, בתמיכת המשרד ועל בסיס מסמך המדיניות הארצית שלו לטבע עירוני) במהלך 2012 – 2014, וכלל סקירה בוטנית ומגוון סקירות זואולוגיות בשטחים פתוחים בתחום השיפוט של באר שבע ובשטחים נבחרים בלב המרקם העירוני הבנוי. הוא כלל ביקורים באתרים, בחינה ועדכון של גבולותיהם, תיאור מאפיינים מרחביים ומיפוי ממצאים נקודתיים. תועדו מגוון בתי גידול, טבעיים ומופרים, חלקם משתרעים על פני אלפי דונמים, תורמים למגוון הביולוגי הכולל של העיר, וחשובים לתפקוד המערכות האקולוגיות לאורך זמן. כחלק מהסקר, בוצע הליך שיתוף ציבור במגוון ערוצים.

אירוס שחום, קדד נאה, שום הנגב, שכרון מורשת וכחלית ההרים הם רק חלק ממגוון אדיר וייחודי של מאות מיני צמחים ובעלי חיים שונים הנמצאים בבאר שבע בסביבתה. הסקר חשף עושר גדול ומרשים בבירת הנגב, מגוון ביולוגי מיוחד מאין כמוהו הכולל לא פחות מ-578 מיני צמחים ו-256 מינים שונים של בעלי חיים, המשקפים את שלל בתי הגידול המצויים בסביבת העיר.

משמעות טבע עירוני היא שימור אתרי טבע הנמצאים בסביבה העירונית, ושומרים על האופי המקורי והייחודי של הטבע המקומי לרווחת הציבור. יתרונם של שטחי הטבע העירוניים רב, ותרומתם ניכרת בין היתר במיתון מפגעים סביבתיים, השפעה על האקלים העירוני באמצעות מיתון טמפרטורות, מתן תוכן לפעילות חינוך ופנאי ונופש לתושבי באר שבע וסיוע במיצוב דמותה הייחודית של בירת הנגב. סקר הטבע סיפק תשתית ידע מקצועי, המסייעת לגורמי התכנון והניהול העירוני בטיפוח וניהול מיטבי של תשתיות טבע בעיר, שימור המגוון הביולוגי וניהול סביבה עירונית איכותית לרווחת התושבים.

במשרד להגנת הסביבה ציינו, שהחתימה על מסמך המדיניות לשמירה על אתרי הטבע עירוניים הינה הישג גדול עבור בירת הנגב ותושביה, שבורכו באתרי טבע רבים ומגוונים. זה כעשור, מקדם המשרד מדיניות ארצית לשימור וטיפוח של ערכי טבע ומגוון ביולוגי במרחב העירוני; עד כה, הוא תמך במימון כ-50 סקרים ברחבי הארץ, ומלווה מקצועית את הרשויות בהטמעת המדיניות לשמירה על הטבע העירוני.

ראש העירייה רוביק דנילוביץ’: “באר שבע יחד עם הערים המתקדמות בעולם, משלבת תנופת פיתוח חסרת תקדים, תוך התחשבות בעקרונות איכות סביבה וקיימות. הטמעת ממצאי הסקר בתוכניות בנייה בעיר מצטרפת למהלכים חשובים ומגמות, המבטאים שימוש הולך וגדל באוצרות הטבע בתוך המרחב העירוני לרווחת התושבים”.

אל על: “ממצאי הסקר החשוב יוטמעו מעתה בתוכנית המתאר של העיר באר שבע, בהליכי תכנון וניהול עירוניים, ויקדמו הקמה ואימוץ של אתרי טבע. הפיכת הטבע לזמין ונגיש לכלל תושבי העיר ומבקריה, על בסיס יומיומי ובתוך בירת הנגב, הופכת את החיים האורבניים למעניינים וללא ספק חווייתיים יותר”.

מנהלת אגף מגוון ביולוגי ושטחים פתוחים במשרד להגנת הסביבה, תמר רביב: “המשרד מברך את עיריית באר שבע על הצעד, המדגיש את החשיבות שהעיר רואה בשמירה על אתרי טבע עירוני, כחלק בלתי נפרד ממאמצי שמירת הטבע בישראל. הטמעת הסקרים בתוכניות בנייה בעיר באר שבע תאפשר לרשות לתכנן ולנהל את העיר בצורה נכונה יותר, תוך שמירה על המגוון הביולוגי ואיכות חיי התושבים, גם כחלק מהפעולות הנדרשות להיערכות לשינוי אקלים”.

כתבות נוספות בחדשות

0

בשורה אמיתית לנגב

המאבק הצליח וקברניטי הנגב יכולים להיות מרוצים אחרי ההחלטה לפתיחת מעטפות המכרז בפרויקט קריית המודיעין. יו"ר ועד הפעולה "ישראל למען הנגב" ד"ר אתי לוצאטו מוחה על האמירה שיוחסה לרמטכ"ל אביב כוכבי לגבי הפיכת "לקסוס" המודיעין ל"סוסיתא" עם העברתו דרומה, ומדגישה: "המציאות טופחת על הפנים באמירה הזאת. הכוכבים מתחילים להסתדר"

חדשות9 ביולי 2020    11 דקות
0

חשש בבית החולים סורוקה מהעלייה במספר הנדבקים...

19 מאושפזים במחלקה לקורונה בבית החולים סורוקה

חדשות9 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה