חדשות

המחאה החברתית הבאה

חדשות23 בפברואר 2020    3 דקות
0

יו"ר ועדת החינוך לשעבר בכנסת ח"כ יעקב מרגי קרא, בכנס הנגב ה-19 לשלום הילד, לצאת למחאה למען "שינוי תפישתי בגיל הרך"

המחאה החברתית הבאה
"נציגי משרדים שישמרו על האינטרסים שלהם". משתתפי הפאנל | צילום: "אנו, עושים שינוי"

סגן יו”ר הכנסת, ח”כ יעקב מרגי (ש”ס), קורא לארגונים החברתיים לפעול יחד למען שינוי תפישתי בחינוך לגיל הרך.

ל”שבע” נמסר, שח”כ מרגי (לשעבר יו”ר ועדת החינוך של הכנסת) אמר את הדברים בפאנל שנערך באחרונה תחת הכותרת “מעונות היום: לא מאחסנים – מחנכים”, במסגרת כנס הנגב ה-19 לשלום הילד בבאר שבע של “המועצה לשלום הילד”. את הפאנל הובילה “הקואליציה לחינוך מלידה” מבית “אנו”, הפועלת לשינוי מדיניות הממשלה בהתייחס לגילאי לידה עד 3. הוא נערך בהובלת בין היתר אוניברסיטת בן גוריון ומכון חרוב, בהנחיית העיתונאית שירית אביטן (“מקור ראשון”), והוקדש לזכרה של ד”ר תמר ארז ז”ל, חברת ועדת ההיגוי של “הקואליציה” שהלכה לעולמה באחרונה. ד”ר ארז הייתה מהכוחות המובילים בארגון בפרט ובתחום החינוך לגיל הרך בכלל. בן זוגה מרדכי ארז, הגיע לאירוע לקבל בשמה תעודת הוקרה על פועלה הרב.

מרגי לא חסך בביקורת על מנגנוני הממשלה, שלטענתו אינם מטפלים כראוי בחינוך לגיל הרך, שאינו נמצא תחת אחריותו של משרד החינוך. “לא לחינם, הממשלה קיבלה החלטה להקים את המועצה לגיל הרך”, אמר, אך ציין שהוא “לא שבע רצון מהמינויים למועצה; ציפיתי שימונו לה אנשים שחיים את הגיל הרך, מדברים עליו, ונושמים אותו. במקום, שלחו נציגי משרדים שישמרו על האינטרסים שלהם”. יו”ר ועדת החינוך לשעבר אף הביע ספק ביכולותיהם של מקבלי ההחלטות לקדם חקיקה, רפורמות ושינוי מהותי בנושא.

“אז תשאלו אותי האם באתי לדכא אתכם”, הוסיף ח”כ מרגי. “לא, יש תפקיד חשוב לחברה האזרחית; לא תשמעו הרבה פוליטיקאים אומרים את זה. אז, שואלים אותי: ‘מה אתה מתלונן?, אתה המחוקק’. אז, המחוקק הוא לא כל יכול, ובמחאה החברתית הוכחתם שאתם יכולים, ואני קורא לכך שהמחאה הבאה תהיה על הגיל הרך”.

ענת חלבי נסר-אלדין (רכזת חינוך מלידה בחברה הערבית מבית “אנו”) התייחסה לקריאתו: “ביולי, יצאו 60 אלף הורים למחאה. אני חושבת שאם לא היינו אומה בהישרדות, יותר היו יוצאים”. היא הדגישה שמעבר לבעיה שבתפישת מטרת המסגרות המיועדות לגילאי לידה עד 3, קיימים גם אתגרים ברמת התשתיות הבסיסיות. על כך ענה לה נציג משרד החקלאות שישב בקהל שישנם לא מעט מעונות שאינם מאוכלסים. חלבי נסר-אלדין הגיבה: “אם המעון בשולי הכפר, איך תגיע אליו אם למספר פעוטות בהיעדר תחבורה ציבורית? אם היא מתקשה למצוא עבודה, איך תפקיד את ילדיה במעון?”, תהתה וציינה ש”החברה הערבית היא פסיפס של תרבויות שונות, והצורך לגשר על הפערים התרבותיים מציב אתגר נוסף בעיני המיישם”.

ח”כ אורלי פרומן (“כחול לבן”), אשת חינוך בעברה אמרה: “אחת מהצעות החוק שלי היא להאריך את חופשת הלידה בחצי שנה. ישנה חשיבות לתקופה הזו שהאם או האב יימצאו עם הפעוט. זה חלק מאוד משמעותי מתהליך ההתפתחות של הילד”. ממונה תחום מדיניות ואסטרטגיה באגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך, ד”ר אסף ליבוביץ, הסכים עם קביעת ח”כ מרגי שרבות מוטל על ארגוני החברה האזרחית, וטען שנדרשת הצעת חוק “שתגדיר בדיוק מה המדינה רוצה, מה היא יכולה לתת ומה לא. הדבר המרכזי הוא לא להשאיר את הרשויות המקומיות לבד”. סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק החינוך ציפי ברנד, הדגישה: “כמדינה אנחנו מגדילים היום את הפערים. או מפספסים המון ילדים ותושבים לעתיד כשהם נזרקים מגיל מאוד צעיר לתוך מערכת החינוך המיוחד, שכרגע גם היא ניצבת בפני רפורמה”.

כתבות נוספות בחדשות

0

בשורה אמיתית לנגב

המאבק הצליח וקברניטי הנגב יכולים להיות מרוצים אחרי ההחלטה לפתיחת מעטפות המכרז בפרויקט קריית המודיעין. יו"ר ועד הפעולה "ישראל למען הנגב" ד"ר אתי לוצאטו מוחה על האמירה שיוחסה לרמטכ"ל אביב כוכבי לגבי הפיכת "לקסוס" המודיעין ל"סוסיתא" עם העברתו דרומה, ומדגישה: "המציאות טופחת על הפנים באמירה הזאת. הכוכבים מתחילים להסתדר"

חדשות9 ביולי 2020    11 דקות
0

חשש בבית החולים סורוקה מהעלייה במספר הנדבקים...

19 מאושפזים במחלקה לקורונה בבית החולים סורוקה

חדשות9 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה