חדשות

הכנס שישפיע על עתיד ילדי ישראל

חדשות11 בפברואר 2020    2 דקות
0

המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע הציגה מחקרים רבים בתחום החינוך, העשויים להשפיע על מערכת החינוך בשנים הקרובות

הכנס שישפיע על עתיד ילדי ישראל
הכנס הלאומי האחרון. האירוע במכללה | צילום: מכללת קיי

כנס של רשות המחקר וההערכה KEd 2020 נערך באחרונה במכללה האקדמית לחינוך ע”ש קיי בבאר שבע.

ל”שבע” נמסר, שבאירוע הוצגו בפורמט של הרצאות TED, מחקרים חדשים ופורצי דרך בתחום החינוך, מחקרים העשויים להשפיע רבות על מערכת החינוך של מדינת ישראל. בכנס השתתפו נשיאת קיי פרופ’ לאה קוזמינסקי, נשיא מכללת שאנן פרופ’ יחיאל פריש, מ”מ ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך ד”ר חפצי זוהר (שנתנה הרצאה שהוגדרה כמרתקת תחת הכותרת “מנהיגות יוצרת מציאות”), ראש רשות המחקר וההערכה במכללת קיי וראש הוועדה המדעית של האירוע פרופ’ מארק אפלבאום, חוקרים ואנשי חינוך מ-3 אוניברסיטאות ו-6 מכללות שונות ברחבי הארץ.

בין המחקרים הרבים שהוצגו בכנס היה מחקרן של מיכל שרייבר-דיבון ואיריס מנור-בינמיני מהמכללה האקדמית “תלפיות”, שעסק בהתייחסותן של גננות חרדיות להטרדות מיניות. המחקר בדק כיצד מתמרנות הגננות החרדיות בין הזהות החרדית שלהן (המעודדת השתקה והסתרה של נושא המיניות), לזהותן המגדרית כנשים המעוניינות לטפל ולמגר את התופעה.

מחקר נוסף התמקד בקריאת ספרים לפעוטות בחברה הערבית; המחקר נערך בידי חוקרים מקיי בראשות סמר אלדינה. לדברי עורכיו, החברה הבדואית מתמודדת עם אתגרים רבים, ביניהם עוני, אי שוויון מגדרי והישגים לימודיים נמוכים. קריאת ספרים לילדים תורמת להתפתחותם השפתית, הקוגניטיבית והרגשית חברתית, ועשויה לשפר את ההישגים הלימודיים שלהם. במטרה לסייע בנושא, פותחה במכללת קיי תוכנית להגברת הקריאה של ספרים בקרב פעוטות במעונות היום בחברה הבדואית; התוכנית כוללת הכשרה של סטודנטיות במכללה לתכנון והעברה של מפגשי קריאת ספרים עם פעוטות וכן חלוקה של ספרים איכותיים לבתי הפעוטות, לקריאה עם ההורים בביתם. במהלך האירועים, פרסו החוקרים ממצאים המצביעים על עלייה בתדירות קריאת ספרים לפעוטות במעונות ובבתים. כמו כן, מאירים הממצאים את הפוטנציאל לשינוי חינוכי חברתי הטמון בשותפות אקדמיה קהילה, שכוללת הכשרה של סטודנטיות בדואיות להשתלבות בתפקידים מובילים בתוכניות חינוכיות וחברתיות בקהילות שלהן.

פרופ’ אפלבאום: “הכותרת שבחרנו לכנס היא ‘איזהו חכם הלומד מכל אדם’ הלקוח מהמשנה. היה לנו חשוב לתת במה למגוון נושאים ותרבויות, ולהעשיר את המשתתפים בכמה שיותר תחומים. הביקוש הגדול להרצאות אילץ אותנו לבחור 16 הרצאות בלבד מתוך 30 ההצעות שהוגשו. לשמחתי, הצלחת האירוע הביאה להחלטה שהכנס הבא ב-2022 יהיה בינלאומי”.

פרופ’ קוזמינסקי: “כמכללה אקדמית לחינוך, יש לנו זכות וחובה לעסוק בהכשרת מורים איכותית, ולחקור את מגוון ההיבטים הקשורים בחינוך. למחקר בתחום החינוך ישנה חשיבות רבה, גם בשל כך שהשלכותיו נוגעות לכלל התלמידים, ועשויות לקדם את מערכת החינוך”.

כתבות נוספות בחדשות

0

“יש לקדם באופן מיידי החלטת ממשלה להפיכת...

מנהל המכון הוולקני, פרופ' אלי פיינרמן: "עלינו לפעול למען הפיכת הנגב למרכז ארצי– גלובלי של קדמה טכנולוגית. אנו מאמינים כי תחום זה יהווה את אחד ממנועי הצמיחה הכלכליים ויזניק את הנגב אל עשור חדש של קדמה".

חדשות29 בנובמבר 2020    3 דקות
0

מתקדמים בעבודות חידוש ופיתוח רחובות וינגייט וארלוזורוב...

במסגרת התוכנית העירונית לחידוש השכונות הוותיקות, עיריית באר שבע באמצעות החברה הכלכלית ומנהלת הסכם הגג, ממשיכה בעבודות פיתוח וחידוש רחובות וינגייט וארלוזורוב בשכונה ג'.

חדשות29 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה