חדשות

מעקב “שבע”: עיריית באר שבע תשלם עד 13 מיליון שקלים לחברה שבשליטת יו”ר האופוזיציה במועצה

חדשות6 בפברואר 2020    3 דקות
1

חברי המועצה אישרו פה אחד את ההתקשרות בין העירייה לחברה עליה שולט משה ינאי, הכוללת גם תשלום נוסף לחברה של 1.5 מיליון שקלים מחברת הביטוח של הרשות

מעקב “שבע”: עיריית באר שבע תשלם עד 13 מיליון שקלים לחברה שבשליטת יו”ר האופוזיציה במועצה
הרוב המיוחד הושג. ישיבה של מועצת העיר באר שבע | צילום ארכיון: "שבע"

כשנתיים ו-9 חודשים לאחר הפרסום הבלעדי בעיתון “שבע” על רכישתו החוזרת בידי העירייה של מתחם קולנוע “אורות” מהיזם הפרטי שקנה אותו בזמנו (חבר המועצה אז והיום, יו”ר האופוזיציה בעירייה משה ינאי), אישרה אתמול מועצת העיר פה אחד את ההתקשרות של הרשות עם חברה שבשליטת ינאי, שתכלול תשלום של עד 14.5 מיליון שקלים מהעירייה לחברה עבור קבלת המתחם חזרה לרשות: עד 13 מיליון שקלים מקופת העירייה ו-1.5 מיליון שקלים נוספים מחברת הביטוח של הרשות (חברת “איילון”). יש לציין, שכמתחייב לפי חוק, לא הגיע יו”ר האופוזיציה לישיבה, ואף העביר מכתב בנושא ההתקשרות שחולק לחברי המועצה. מועצת העיר אישרה בעבר 2 עסקאות בין העירייה לחברה שבשליטת ינאי, לצורך מימוש פרויקט מגורים שביקשה החברה להקים במתחם הקולנוע לשעבר, אך אישורים אלה של המועצה לא הביאו למימוש העסקות בין הצדדים.

כזכור, ב-4.5.2017 (גיליון 2333 של “שבע”, תחת הכותרת: “מתחם קולנוע ‘אורות’ חוזר לעירייה”) פרסמנו ש”כ-20 שנה לאחר מכירת מתחם קולנוע ‘אורות’ שבשכונה ג’ ליזם פרטי (תמורת כמיליון וחצי שקלים), אמורה בקרוב עיריית באר שבע לרכוש חזרה מהיזם את המתחם. ל’שבע’ נודע, שהעירייה תשלם לאותו יזם כ-14 מיליון שקלים עבור מתחם הקולנוע לשעבר, זאת לאחר שבדיקות ושמאויות שונות העלו שהאיש הוציא סכומי כסף בלתי מבוטלים, שלא הביאו לבסוף להקמת הפרויקט בו חפץ, כולל בקשות לשינוי תב”ע (תוכנית בניין עיר). כידוע, הרשות שוקדת בימים אלה, על תוכנית מתאר חדשה לשכונה ג’, הממוקמת באזור מרכזי בבירת הנגב (גם בקרבת העירייה וה’סיטי’). לפי התוכנית, אמור לקום במתחם ‘אורות’ מוסד חינוכי או תרבותי כלשהו, ומבנה הקולנוע ההיסטורי צפוי לעבור שיקום, כאשר מסביבו ייבנו מגדלי מגורים”.

אתמול (רביעי), אישרו כאמור, חברי מועצת העיר ללא התנגדות, אך לאחר דיון לא קצר, את ההתקשרות בין העירייה לחברת “י.י.ח.מ השקעות ונכסים בע”מ” שבשליטת ינאי, במסגרת הסכם גישור שהתגבש בין 2 הצדדים, כחלק מהליכי תביעה שהגישה החברה נגד הרשות בסך כ-30 מיליון שקלים (כ-29.15 מיליון שקלים, ליתר דיוק…). לשאלתה של חברת המועצה עו”ד מינה קלמן-חדד, מה יקרה אם חברי מועצת העיר לא יאשרו את ההתקשרות, השיב היועץ המשפטי לעירייה עו”ד חיים טורקל, שבמקרה כזה תהיה הרשות חשופה לתביעה בהיקף של כ-40 מיליון שקלים מצד “י.י.ח.מ” (עקב הגידול בעלויות הכספיות מהגשת התביעה נגד העירייה, החברה הכלכלית והוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לבית המשפט המחוזי בבירת הנגב ב-2012, ועד היום). עו”ד טורקל שלל את דבריו של חבר המועצה יוסי דדוש כאילו מדובר בעניין “טכני”, והדגיש שהנושא “מהותי”.

בחוות דעתו המפורטת  בעניין (המתפרשת על פני 8 עמודים!), ציין טורקל שההסכם (אותו הגדיר כ”מצוין”) גובש במשך יותר מ-3 שנות מו”מ. לאחר אישור מועצת העיר (“ברוב מיוחד”), נדרשים גם אישור של שר הפנים ומתן תוקף של פסק דין במחוזי לתשלום 5 מיליון שקלים מהנתבעות לחברה שבשליטת ינאי, כהחזרת כספים ששילמה החברה בזמנו לרשות ולחברה הכלכלית. “איילון” תשלם כאמור 1.5 מיליון שקלים נוספים לתובעת בגין אובדן רווחים, ועל יתרת סכום התביעה שהוגבלה ל-14.5 מיליון שקלים, ייערך הליך בוררות בפני עו”ד רם כספי. לצורך מימון עד 13 מיליון השקלים שהעירייה תיאלץ לשלם לחברה שבשליטת יו”ר האופוזיציה במועצה, אישרו חברי מועצת העיר את בקשתו של גזבר הרשות רו”ח תומר ביטון לקבל הלוואה לזמן ארוך, לתקופה של 15 שנה.

כתבות נוספות בחדשות

0

“יש לקדם באופן מיידי החלטת ממשלה להפיכת...

מנהל המכון הוולקני, פרופ' אלי פיינרמן: "עלינו לפעול למען הפיכת הנגב למרכז ארצי– גלובלי של קדמה טכנולוגית. אנו מאמינים כי תחום זה יהווה את אחד ממנועי הצמיחה הכלכליים ויזניק את הנגב אל עשור חדש של קדמה".

חדשות29 בנובמבר 2020    3 דקות
0

מתקדמים בעבודות חידוש ופיתוח רחובות וינגייט וארלוזורוב...

במסגרת התוכנית העירונית לחידוש השכונות הוותיקות, עיריית באר שבע באמצעות החברה הכלכלית ומנהלת הסכם הגג, ממשיכה בעבודות פיתוח וחידוש רחובות וינגייט וארלוזורוב בשכונה ג'.

חדשות29 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה

  • רמקו78
    מועצה של ליצנים מלחכי פינכה שסוגדים למלך כל היום

    בשביל מה כל ההצגה הזו של הצבעה , הרי כל חברי המועצה , מלבד יו”ר האופוזיציה הם אומרי “הן” ואין להם שום דעה משל עצמם . הכבוד העצמי שלהם הוא בגובה של שטיח רצפה והם לא יותר מבושה גדולה לעיר …