חדשות

נשים עם טוויסט

חדשות2 בפברואר 2020    3 דקות
0

11 בעלות עסקים מצליחות מהדרום הגיעו לגמר תוכנית "הטוויסט החברתי" של ארגון "ארץעיר", במסגרתה הפכו את העסק שלהן לעסק חברתי

נשים עם טוויסט
ובמקום הראשון. העסק של איילה פרל | צילום: "סנאפ"

4 חודשי תוכנית “הטוויסט החברתי” (הפועלת בשיתוף השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים) הגיעו לסיומם, ו-11 נשים מהדרום לקחו על עצמן אתגר לא פשוט: להוסיף לעסק “טוויסט” קטן, נישה חברתית שמרוויחים בה פעמיים, שורת רווח כלכלית וחברתית.

ל”שבע” נמסר, שבמהלך התוכנית למדו המשתתפות על מודלים של עסקים חברתיים ואיך מיישמים אותם הלכה למעשה, נפגשו עם יזמים חברתיים ומנטוריות, ותכננו מה יהיה הטוויסט שלהן בעסק.

אירוע הסיום התקיים לאחרונה במרכז “לאודר לתעסוקה” בבאר שבע, ובו הציגו המשתתפות את העסק והטוויסט בפני חבר שופטים, שכלל את מנכ”ל ארגון “ארץעיר” אורי כרמל, מנהל מחלקת חינוך בהסתדרות הציונית העולמית ערן ברקוביץ’, מנהלת השקעות חברתיות בקרן שח”ף קרן בן דור ורכזת שותפויות ב”ארץעיר” מנוחה סיטוביץ’. בסוף הערב, נבחר העסק הזוכה: תיאטרון “איילושקה” של איילה פרל, שקיבל פרס כספי בסך 10,000 שקלים. במקום השני זכתה אסתי פרץ סאהן עם סדנת תעסוקה לטרנסג’נדרים, וקיבלה פרס של 5,000 שקלים.

בין העסקים שהגיעו לקו הסיום היו “שאקטי”: ליאל אברמס ושלומית שטורך, בעלות מסעדה טבעונית מצליחה בבאר שבע, שהציגו מיזם הפועל להצלת מזון ממרכולים ושווקים, ומהמזון שהן אוספות מכינות ארוחת גורמה טבעונית לאוכלוסייה מוחלשת בעיר; שלי לרון אברהם: שפית המתמחה בבישול בריא ומעבירה סדנאות תזונה בריאה לנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך בפריפריה, שלרוב מתאפיין בתזונה לקויה וללא ערכים תזונתיים. פיילוט מוצלח הסתיים בירוחם, שם התוודעו 12 נשים לתזונה בריאה באמצעות סדנאות בישול מותאמות; עדי עזריה: מורה ליוגה שהציגה מיזם שנועד להפגת הבדידות בקרב אזרחי הגיל השלישי והרביעי. מדובר פעילות בינ-דורית של צעירים וקשישים תוך שימוש בכלים מעולם היוגה; איילה פרל: בעלת תיאטרון בובות, עולה חדשה שעברה לא מעט קשיי קליטה, והחליטה ליצור הצגה של תיאטרון בובות בשפה הרוסית לילדים עולים חדשים. באמצעות התיאטרון, היא מעבירה מסרים של העצמה והתמודדות עם קשיים; עינת צרפתי כהן: מטפלת במים ובעלת מרכז טיפול, שמפגישה בין נשים יהודיות ובדואיות לפעילות בתוך המים. באמצעות המפגשים, היא יוצרת גשר להעצמה משותפת וחיבור בין 2 המגזרים; ורות זכריה: מטפלת באמצעות סוסים, היוצרת תוכנית מרוכזת של טיפול בעזרת סוסים ללא רכיבה ללוחמים משוחררים בכלל, ולכל חייל או חיילת שנחשפו לאירועים קשים במהלך שירותם הצבאי.

כרמל: “סביב עסקים קטנים בישראל יש שדה שלם של חממות ומאיצים, המסייע כבר שנים ליזמים לפתח את העסק שלהם, אבל הדבר הבא בתחום העסקים החברתיים הוא ‘הטוויסט החברתי’; זהו מודל שמסייע לתיאטרון קטן, מסעדה, מורה ליוגה או כל עסק קטן אחר להציג שורת רווח כפולה, כלכלית וחברתית. מודל העבודה שעומד מאחורי ‘הטוויסט החברתי’ הוא בר שכפול וקל ליישום ובכוונת ‘ארץעיר’ להפעיל תוכניות חדשניות שכאלה גם בעתיד”.

אביה אזולאי (מנהלת תחום יזמות, יוזמת ומפעילת תוכנית “הטוויסט החברתי”): “רבים מהעסקים הקטנים שעברו את שלב ההישרדות הראשוני ויחסית התייצבו, מחפשים את הדרייב העצמי שיסייע להם לא רק להמשיך בפעילות העסקית, אבל גם להיות שותפים לשינוי חברתי בסביבה בה הם חיים. ב-4 החודשים האחרונים, סייענו לכל יזמת להתחבר למניע הפנימי שדוחף אותה קדימה, ולהבין יחד באיזו אוכלוסייה ספציפית היא רוצה לפעול ומה חשוב להכיר כאשר מחברים בין העולם העסקי והחברתי. חלק מהחדשנות שמייצר ‘הטוויסט החברתי’ לעסקים קטנים הוא בהזדמנויות העסקיות החדשות שייפתחו להם בתוך העולם החברתי, מציאות שקודם כלל לא הייתה ריאלית עבורם”.

כתבות נוספות בחדשות

0

“יש לקדם באופן מיידי החלטת ממשלה להפיכת...

מנהל המכון הוולקני, פרופ' אלי פיינרמן: "עלינו לפעול למען הפיכת הנגב למרכז ארצי– גלובלי של קדמה טכנולוגית. אנו מאמינים כי תחום זה יהווה את אחד ממנועי הצמיחה הכלכליים ויזניק את הנגב אל עשור חדש של קדמה".

חדשות29 בנובמבר 2020    3 דקות
0

מתקדמים בעבודות חידוש ופיתוח רחובות וינגייט וארלוזורוב...

במסגרת התוכנית העירונית לחידוש השכונות הוותיקות, עיריית באר שבע באמצעות החברה הכלכלית ומנהלת הסכם הגג, ממשיכה בעבודות פיתוח וחידוש רחובות וינגייט וארלוזורוב בשכונה ג'.

חדשות29 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה