חדשות

3 רשויות מהנגב מועמדות לפרס החינוך הארצי

חדשות27 בינואר 2020    4 דקות
0

האם באר שבע, אופקים או בני שמעון גם יזכו בפרס? ימים יגידו...

3 רשויות מהנגב מועמדות לפרס החינוך הארצי
בבית הספר למשחק. המצגת של באר שבע | צילום: באדיבות מחוז הדרום במשרד החינוך

10 רשויות מכל הארץ הגיעו לשלב הסופי כמועמדות לפרס החינוך היישובי, 3 מהן ממחוז הדרום: באר שבע, בני שמעון ואופקים. ל”שבע” נמסר, שרשויות רבות מתמודדות מדי שנה על התואר הנכסף “זוכת פרס החינוך היישובי”. פרס זה מוענק בידי משרד החינוך לרשויות שבלטו בביצוע תהליכים ייחודיים וחדשניים בתחום החינוך ביישוביהן, ונתנו משקל רב להשקעה בחינוך. הפרס מיועד להוקיר על איכות ומצוינות בהשקעה מיוחדת בקידום מערכת החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי. כל רשות מקומית רשאית להגיש למחוז את מועמדותה לפרס החינוך, ולבחור מהם התחומים שיוצגו בפני ועדת הפרס הארצית, בהם העשייה היישובית בולטת במיוחד.

ועדת הפרס, בראשותה של גילה נגר (המשנה למנכ”ל המשרד), מונה 7 חברים, שביקרו בבאר שבע ובמועצה האזורית בני שמעון. בפברואר תבקר הוועדה גם באופקים. את ועדת הפרס ליוו מנהל מחוז הדרום במשרד החינוך רם זהבי, יחד עם צוות מהמחוז. חברי הוועדה התרשמו מהעשייה החינוכית, המנהיגות, החזון והתרומה הערכית חינוכית של ראשי הרשויות וצוותי החינוך בקידום מערכת החינוך ביישוביהן.

עיריית באר שבע הציגה במתחמים השונים בבית הספר למשחק ע”ש גודמן את העשייה החינוכית, תוכניותיה הייחודיות והישגיה. שחקנים צעירים ליוו בדרך יצירתית את חברי הוועדה בתחנות מערכת החינוך, מהגן ועד סיום התיכון. את המפגש פתחו ראש העירייה רוביק דנילוביץ’, ד”ר חפצי זהר (מחזיקת תיק החינוך ברשות ומ”מ ראש העירייה) וזהבה הראל (ראש מינהל החינוך ברשות). את הסיור הוביל צוות החינוך בעירייה. במתחם גני הילדים הציגו ילדי הגן מגוון תחומי פעילות ייחודיים: גן ללימודי אמנות, גן מנהיגות לפיתוח כישורי רטוריקה, גן לפיתוח כישורי כתיבה ואיור וגן מדעי לחוקרים צעירים. בתי הספר היסודיים הציגו היבטים של חקר, מתן הזדמנות שווה, פיתוח תרבות של מצוינות, פיתוח מיומנויות למידה ולמידה בתנועה. התיכונים הציגו טיפוח יזמות, ריבוי מגמות, חדשנות פדגוגית, קליטת עלייה, בניית תמונת עתיד לנוער בסיכון והתפתחות אישית בקידום נוער.

נגר: “החזון של רוביק מדבר על לגעת בכל ילד, על זיהוי הניצוץ בכל פרט, ונוכחנו כיצד זה מתקיים הלכה למעשה. יש כאן שפה חינוכית שמונחלת בכל מקום, שפה של רציונל וידע מאוד מעמיק. ראינו אזרחות טובה וערכים, יש המון חדשנות ויכולת ביטוי לילדים. יש התאמה של מערכת החינוך לרוח הזמן. נחשפנו לייחודיות בית ספרית, הכלה, הובלת ערכים של שילוב, יזמות, מצוינות, מוזיקה, שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיה, חוגי מצוינות, אומנות ויצירה. יש כאן שפע”!

זהבי: “יותר מ-20 אנשי צוות, פיקוח והדרכה בתוך המחוז מלווים את העיר באר שבע באופן יומיומי. התוכניות של משרד החינוך הן עוגן, אך יחד עם זאת ראינו כיצד לקחה העיר על עצמה מחויבות נוספת המעוגנת בחזון ובהשקפה אידאליסטית”.

ואילו המועצה האזורית בני שמעון אירחה את הוועדה בבית הספר “מבואות הנגב” שבקיבוץ שובל. ניר זמיר (ראש המועצה) ואמיר ברזילי (מנהל מחלקת החינוך), פתחו את המפגש בהצגה כללית של מאפייני מערכת החינוך במועצת בני שמעון. מרחבי בית הספר עוצבו בהתאם לנושאים שהוצגו: למידה והישגים, ערכים ואקלים. הוועדה נחשפה לתוכניות ייחודיות מגיל הגן ועד לתיכון בתחומי למידה עצמית ורפלקציה פנימית, מדעים בחיבור לטבע, מענים של מעטפת ותמיכה רגשית, התאמת מענה לבעלי צרכים מיוחדים, מעורבות קהילתית ותוכניות ענפות בנושא קידום סובלנות ודו קיום.

נגר החמיאה לראש המועצה החדש, וציינה את היותו איש חינוך בעל הכרת הטוב, המאפשר ונותן מקום לאנשים תוך הערכה לעבר, איש של שלום שבונה את הקהילה של הקהילות. אשר למערכת החינוך, היא ציינה שהמערכת המקומית מתבטאת בצבע ייחודי בכל בית ספר, ומאחדת אותם תפישת היזמות, קידום לומד אוטונומי ושיתוף בין צוותים והורים והנהגה המחוברים לאותן מטרות.

זהבי הדגיש בסיכום הביקור: “המנהיגות המקומית השכילה לקשור את הצמיחה הקהילתית למערכת החינוך; שימור המערכת הציבורית החזקה מעיד על חוסן. מנהיגותו של ראש המועצה החדש מאפשרת לקהילה לצמוח ולא לערער על מה שהיה קיים”.

בתום הערכת הוועדה את כל המועמדות לפרס, יועברו שמותיהן של הרשויות שצברו את הניקוד הגבוה ביותר אל שר החינוך, שיודיע לראשי הרשויות על זכייתן. כל אחת מהרשויות הזוכות תקבל מענק כספי שיושקע בפרויקט חינוכי ברשות הזוכה.

כתבות נוספות בחדשות

0

30 לפטירתו של יחזקאל ויזל ז”ל

סגן ראש עיריית באר שבע ומועצת מיתר לשעבר נפטר בט"ו בתמוז, ה-7.7. בתו אורנה, מספרת על אביה ש"השאיר אחריו מורשת וציווי למשפחתו, שתמיד צריך להמשיך הלאה; לא לעצור, לא להתמסכן, לגבור על הקשיים שבדרך ולהתקדם"

חדשות5 באוגוסט 2020    2 דקות
0

לכבוד יום האהבה: הזוגות של דיירי בית...

הזוגות הוזמנו למסעדת VIVINO לארוחה רומנטית

חדשות4 באוגוסט 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה