חדשות

הושקה תוכנית רובע החדשנות בבאר שבע

חדשות22 בינואר 2020    5 דקות
0

על התוכנית עמלו בחודשים האחרונים משרדי הפנים והבינוי והשיכון, העירייה, המועצה הלאומית לכלכלה ורשות מקרקעי ישראל

הושקה תוכנית רובע החדשנות בבאר שבע
עמל של חודשים. השקת התוכנית | צילום: באדיבות עיריית באר שבע

עיריית באר שבע, משרד הבינוי והשיכון, המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, אוניברסיטת בן גוריון, בית החולים “סורוקה”, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הפנים השיקו היום באירוע מיוחד את התוכנית להקמת רובע חדשנות במרכז בירת הנגב.

ל”שבע” נמסר, שבעשורים האחרונים הפכה תעשיית ההיי-טק שמרכזה בגוש דן לקטר אדיר המושך את הכלכלה והחברה בישראל. לאור הגידול המשמעותי הצפוי באוכלוסייה והפירות הגדולים שמספק ההיי-טק למשק הישראלי, נדרש תהליך סדור של הרחבת מתחמי החדשנות במדינת ישראל גם אל מעבר לאזור גוש דן, שבמצב הנוכחי עלול להתמודד עם מציאות מורכבת בשל גידול האוכלוסייה. ממשלת ישראל רואה חשיבות גדולה בפיתוח אזורי חדשנות נוספים במדינה, ומקדמת בחודשים האחרונים תוכנית להקמת רובעי חדשנות נוספים במטרופולינים המרכזיים בישראל. התוכנית להקמת רובע החדשנות בבאר שבע נבנתה בהתאם לחזון של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את העיר כבירה עולמית של סייבר, טכנולוגיה וחדשנות.

במרכז רובע החדשנות בבירת הנגב יעמדו 3 תחומי מומחיות בולטים: טכנולוגיית מדבר, בריאות דיגיטלית ואבטחת סייבר. הרובע יתפרש על פני שטח של 2,620 דונם, ויתבסס על מוסדות מרכזיים בעיר, ביניהם קמפוס האוניברסיטה, “סורוקה” ופארק התעשיות “גב ים נגב” בו פועלות חברות היי-טק רבות. הוא יכלול גם את השכונות ג, ו-ד’ בעיר, שיש בהן ריכוז גבוה של סטודנטים, וכן את תחנת הרכבת צפון שתחבר אותו ביעילות לשאר המדינה.

ב-5 השנים האחרונות, חווה באר שבע צמיחה מרשימה בהיי-טק ובתחומים עתירי חדשנות, ומתחילה לעורר תשומת לב מיוחדת בקהילת הטכנולוגיה הישראלית והבינלאומית. בין 2014 ל-2018 עלה מספר חברות ההיי-טק בבירת הנגב מ-47 ל-100. עם מעבר מערך הסייבר הלאומי לעיר והתוכנית המתקדמת למעבר יחידות התקשוב ואגף המודיעין אליה, יגדל כוח המשיכה של באר שבע כבירת חדשנות מתפתחת, והיא תמשוך אליה חברות ומשקיעים רבים.

על התוכנית עמלו בחודשים האחרונים, כאמור, משרדי הפנים והבינוי והשיכון, העירייה, המועצה הלאומית לכלכלה ורשות מקרקעי ישראל, יחד עם צוות מומחים בינלאומי לרובעי חדשנות בראשות ג’ולי וגנר (הנשיאה והמייסדת של The Global Institute on Innovation Districts) וצוות ישראלי של מומחי תכנון, אדריכלות וכלכלה.

ראש הרשות רוביק דנילוביץ’: “מדובר בפריצת דרך עירונית בינלאומית, שמשנה לחלוטין את התפישה המיושנת של עיר שמבקשת ועוברת לעידן החדש של עיר יזמית, שמכירה בכוח שבשותפות ובחיבור עם גופים, מוסדות וארגונים. העיר באר שבע מתהווה למרכז בינלאומי של ידע, טכנולוגיה, סייבר ומרוכז בה הון אנושי יוצא דופן. נוצרת כאן חממה של חולמות וחולמים שמשנים את העתיד ויוצרים מציאות חדשה. אנחנו יוצאים לדרך חדשה שמשנה את פניה של באר שבע מעיר, לעיר עולם”!

סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה יובל אדמון: “אנו מקדמים את התוכנית הזאת בהתאם לחזון של ראש הממשלה נתניהו להפוך את באר שבע למוקד עולמי של סייבר וחדשנות טכנולוגית. הקמת רובע החדשנות היא מהלך משלים ומכפיל כוח של מעבר היחידות הטכנולוגיות של צה”ל לנגב. שילוב המהלכים הללו צפוי להפוך את באר שבע לבירת חדשנות בקנה מידה עולמי. כמו כן, יש כאן הזדמנות גדולה להפוך את המדבר מחיסרון ליתרון. העולם כולו מחפש פיתרונות טכנולוגיים על רקע מגמות של שינויי האקלים ומדבור. אנחנו הופכים את באר שבע למוקד עולמי בתחום”.

נתנאל לפידות (סמנכ”ל אסטרטגיה ומדיניות במשרד הבינוי והשיכון): “באר שבע צריכה ויכולה להיות אבן שואבת להיי-טק, לרעיונות ולפיתוח בעבור הדרום כולו. העבודה שנעשתה יחד עם שותפים רבים מייצרת את החיבור הנכון בין תכנון אורבני, ביקושי נדלן ואיכות חיים לתושבים. רובע החדשנות בעיר ימקסם את היתרון היחסי והאיכויות הקיימות, שמתורגמים לתכנון אורבני ממוקד ואיכותי. השקת רובע החדשנות היא צעד נוסף של המשרד לחיזוק ופיתוח תחום העירוניות בישראל, בשיטות בנייה מתקדמות, הצללה, הליכתיות ועוד”.

אדית בר (מנהלת מינהל הפיתוח במשרד הפנים): “רובע החדשנות הוא אחד הכלים המרכזיים המניעים צמיחה כלכלית בעיר, שמגבירים את יכולת הרשות לתת שירות טוב ואיכותי יותר לתושב”.

פרופ’ דניאל חיימוביץ (נשיא אוניברסיטת בן גוריון): “הכוח המניע של כל רובע חדשנות בעולם הוא האוניברסיטאות הנמצאות בליבת הרובע. הודות לחזון ולדרך המשותפים לנו ולעיריית באר שבע, תוביל האוניברסיטה את רובע החדשנות בבאר שבע לשיאים חדשים שטרם נראו בתחום”.

ד”ר שלומי קודש (מנהל בית החולים “סורוקה”): “העולם הרפואי משתנה בצעדי ענק ו’סורוקה’, כמרכז רפואי מוביל, נמצא בקדמת החדשנות, ומוביל תהליכי חדשנות ומחקר מהמתקדמים בישראל. בית החולים ‘סורוקה’ לקח על עצמו אתגר לפיתוח פיתרונות לצרכי רפואה ברמה בינלאומית, פיתוח של ידע וטכנולוגיה רפואית במענה לצרכים רפואיים טיפוליים ובעיצובו כבית חולים חכם וחדשני”.

מאיר פרי (מנהל אגף בכיר אסטרטגיה תכנון ומדיניות ברשות מקרקעי ישראל): “הרשות שותפה בגיבוש ומימון מיזם רובע החדשנות בעיר, ותסייע למימושו ולקידום הנושאים המצויים בתחום אחריותה, זאת בהתייחס, בין היתר, להקצאות הקרקע לתעסוקה ברובע, להארכת חוזי החכירה לשטחי האוניברסיטה ובית החולים, ולהתאמתם למיזם המתגבש ועוד. התוכנית מציגה עירוב שימושים ונגישות תחבורתית, והקצאת הקרקע טומנת בחובה פוטנציאל צמיחה כלכלי וחברתי משמעותי לעיר”.

כתבות נוספות בחדשות

0

30 לפטירתו של יחזקאל ויזל ז”ל

סגן ראש עיריית באר שבע ומועצת מיתר לשעבר נפטר בט"ו בתמוז, ה-7.7. בתו אורנה, מספרת על אביה ש"השאיר אחריו מורשת וציווי למשפחתו, שתמיד צריך להמשיך הלאה; לא לעצור, לא להתמסכן, לגבור על הקשיים שבדרך ולהתקדם"

חדשות5 באוגוסט 2020    2 דקות
0

לכבוד יום האהבה: הזוגות של דיירי בית...

הזוגות הוזמנו למסעדת VIVINO לארוחה רומנטית

חדשות4 באוגוסט 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה