חדשות

חג הסיגד, נוסח “הנוער העובד והלומד”

חדשות1 בדצמבר 2019    דקה אחת
0

גם תנועת הנוער הידועה ציינה את חגם של יוצאי אתיופיה בהפנינג במרכז קליטה בבאר שבע

חג הסיגד, נוסח “הנוער העובד והלומד”
"בדרך כלל המבוגרים מציינים אותו". ההפנינג | צילום: באדיבות מיכל רוטנברג

ביום רביעי האחרון, ציינו בכל הארץ את חג הסיגד של יוצאי איתיופיה, ובתנועת “הנוער העובד והלומד” בחרו לחגוג אותו באופן חינוכי, בהפנינג במרכז הקליטה “קלישר” שבשכונה ג’ בבאר שבע. ל”שבע” נמסר, שעשרות בני נוער, רובם ממוצא אתיופי, התאספו לקיום אירוע משפחות גדול במרכז הקליטה. רוב הדיירים ב”קלישר” הם יהודים ממוצא אתיופי, שעלו בשנים האחרונות לא”י. ההפנינג אורגן בידי “הנוער העובד והלומד” לצורך חיזוק המעשה הציוני של עליית יהודי אתיופיה.

חג הסיגד, חג רשמי במדינת ישראל, הוא אחד מחגי ומועדי “ביתא ישראל”. החג חל 50 יום אחרי יום הכיפורים בתאריך כ”ט בחשוון, ומטרתו לעשות חשבון נפש קהילתי, ולהתפלל לעלייה לירושלים. הסיגד הוא יום של צום, טהרה והתחדשות, ובמרכזו טקס חידוש הברית בין העם לאל, הכולל קריאת ברכות ותפילות לגאולה.

באתיופיה נערך האירוע בראש הר גבוה, כסמל למעמד הר סיני, ומנהלים אותו כוהני הקהילה. ההשראה למנהגי החג לקוחה ממעמד דומה שאותו קיימו עזרא ונחמיה בירושלים בימי שיבת ציון. בישראל התקבל המנהג לערוך את טקס הסיגד בטיילת ארמון הנציב, המשקיפה אל הר הבית בירושלים.

אבסרה, חניכה בקן י”א בשכונה י”א בבירת הנגב שעלתה ארצה ב-2008 מספרת: “ביסודי הייתי מביאה אינג’רה לכיתה ורוקדת, אבל אני יכולה להגיד שהיום 80 אחוזים מהנוער לא מכירים את החג; זה יותר של פעם”. היא שמחה מאוד להגיע עם התנועה, ולציין את החג באמצעות פעילות במרכז הקליטה בעיר, דרך שגם היא עברה בעצמה ולמעשה רוב הקהילה שהגיעה מאתיופיה: “אני שמחה לציין את החג ואוהבת מאוד את ירושלים, ארץ הקודש שלנו”.

זאודיטו (15), גם היא חניכה בקן י”א שעלתה ב-2012 והגיעה כדי לארגן את ההפנינג, הוסיפה: “לא יצא לי לחגוג את החג; בדרך כלל המבוגרים מציינים אותו, ואנחנו הצעירים כבר פחות. בבית צמים היום על חורבן בית המקדש והברית עם ה'”.

כתבות נוספות בחדשות

0

כמה חולי קורונה בשכונה שלכם?

עיריית באר שבע פרסמה את מספר הנדבקים בכל שכונה בבאר שבע

חדשות24 בספטמבר 2020    דקה אחת
0

500 ק”ג מגבונים הביאו לסתימה גדולה בשכונת...

צוותי "מי שבע" פעלו במהלך החג לשחרור סתימת ביוב גדולה, שנגרמה כתוצאה מהצטברות מגבונים בקו ביוב ראשי

חדשות23 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה