חדשות

ילדים בדואים כותבים חלומות

חדשות20 ביוני 2019    דקה אחת
0

פרויקט ייחודי לעידוד כתיבה יצירתית בבתי ספר בדואים בנגב הסתיים בהצלחה, וייתכן שיורחב בשנת הלימודים הבאה

ילדים בדואים כותבים חלומות
"סופרים את הדקות לתחילת השיעור". אירוע הסיום של הפרויקט | צילום: באדיבות "אג'יק מכון הנגב"

פיילוט לפרויקט ייחודי ראשון מסוגו לעידוד כתיבה יצירתית בערבית בבתי ספר בדואים בנגב הסתיים באחרונה בטקס חגיגי ברהט. ל”שבע” נמסר, שהפרויקט בהובלת “אג’יק מכון הנגב”, התקיים בתמיכת ובשותפות מפעל הפיס.

לקחו בו חלק כ-60 ילדים מ-3 בתי ספר ברהט, ערערה בנגב והמועצה האזורית נווה מדבר, המעניקה שירותים לתושבי הכפרים הבדואים הבלתי מוכרים שמסביבה. המיזם נבנה במטרה לעודד ילדים להביע את עצמם ואת זהותם בכתיבה בערבית, ולהגדיר מחדש את יחסיהם עם שפת האם הערבית באמצעות כתיבה. לאורך השנה השתתפו הילדים, תלמידי כיתה ה’ שנבחרו לפרויקט משום שגילו עניין ונטייה לכתיבה, בסדרת מפגשים אחת לשבוע. במפגשים שוחחו הילדים עם המנחים, הפליגו במחוזות הדמיון, והעלו את רעיונותיהם ותחושותיהם על הכתב. לאור הצלחת המיזם, שוקלים ב”אג’יק” ובמפעל הפיס להרחיבו בשנת הלימודים הבאה ליישובים נוספים.

רג’אא גאנם דנף, משוררת ומנחת קבוצות ב”אג’יק” שהפעילה את הפרויקט, אמרה שהשפעת המיזם על הילדים שהשתתפו בו הייתה משמעותית ועוצמתית: “בכל פעם שהגעתי לבית ספר, הופתעתי לראות שהילדים מחכים לי על יד השער, וסופרים את הדקות לתחילת השיעור. מה שעוד הפתיע ומאוד שימח אותי היה שההורים והמורים סיפרו שהילדים החלו לכתוב בבית, דבר שמעולם לא עשו בעבר, וביקשו להקדיש זמן לכתיבה גם במסגרת השיעורים האחרים בבית הספר. בין הנושאים שהעלינו במפגשים היו ‘הכפר שלי’ – מאיפה אני בא, איך נראה הבית שלי, מה מיוחד בו, דמיון וחלום, במה אני טוב או טובה, הטבע שסביבי ועוד ועוד. מעניין היה לראות כיצד כל ילד מתחבר בצורה שונה למקום המגורים ולטבע, ובכלל לראות את ההבדלים בין ילדים שגדלים בעיר לבין אלו הגדלים בכפר”.

כתבות נוספות בחדשות

0

אוהד הפועל ב”ש שהיה אמור להיות בבידוד...

קנסות חולקו לאוהדים ששהו בבר סמוך לא לאצטדיון כולל לאוהד אחד שהיה אמור להיות בבידוד

חדשות13 ביולי 2020    דקה אחת
0

עליה נוספת במספר המאושפזים בסורוקה

במהלך הלילה נפטר אחד החולים בן 91

חדשות13 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה