חדשות

בבית הספר “יחדיו” תלמידים יכולים להיות מורים…

חדשות19 ביוני 2019    2 דקות
0

בזכות תוכנית "הקשר הרב דורי", המגשרת בין חניכי בית הספר היסודי הבאר שבעי לאזרחים ותיקים

בבית הספר “יחדיו” תלמידים יכולים להיות מורים…
גשר בין 2 דורות לפחות. משתתפי התוכנית מ"יחדיו" | צילום: ליאת שביט

קשר רב דורי ב”יחדיו”: בבית הספר היסודי “יחדיו” בבאר שבע מופעלת תוכנית “הקשר הרב דורי”, פרויקט ערכי חינוכי, המגשר בין 2 דורות לפחות, זאת בהנחיית המורה מרב אלפסי. ל”שבע” נמסר, שבמסגרת התוכנית נפגשים תלמידים עם אזרחים ותיקים לאירועי למידה חווייתיים המורכבים מ-2 שלבים: בשלב הראשון מנחים התלמידים את הדור הבוגר במיומנויות תקשוב בסיסיות וגלישה ברשת, ובשלב השני הם מתעדים את זיכרונות המבוגרים בתהליכי למידת חקר לשימור המורשת התרבותית והיישובית והקהילתית.

הפרויקט (בו משתתפים השנה 7 תלמידי כיתות ה’ – ו’ בבית הספר, שהצליחו לגייס את סבא או סבתא שלהם להשתתפות במיזם) מאפשר לתלמיד להפוך למורה ומנחה בתחום הטכנולוגי, וגם לפתח כישורי הנחייה. במקביל, מאפשרת התוכנית למבוגרים לתרום לתלמידים מניסיון חייהם, ולהעביר את המורשת וההון התרבותי לדור ההמשך.

אוראל אלוני מכיתה ו’ 2 משתתפת בפרויקט עם סבא וסבתא שלה המגיעים למפגשים מאשדוד. אלוני מספרת בהתרגשות שהתוכנית חיזקה את הקשר שלה עם סבה וסבתה. היא מחכה בציפייה למפגשים, ונהנית ללמד ולהדריך אותם. אלוני מועשרת מאוד מהאירועים, ומשתפת שהעניין שונה מהמפגשים בבית, משום שכאן היא מכירה צדדים אחרים של סבא וסבתא,  שומעת סיפורים מהעבר, ומופתעת לגלות דברים שלא ידעה קודם לכן.

ואילו הסבא והסבתא שלה, שמעון ואבלין, מציינים אף הם שכיף להם להגיע לבירת הנגב למפגשים, ושהם נהנים במחיצת נכדתם וגם ללמוד מחשבים ובעיקר לתקשר דרך רשתות אינטרנטיות.

סיפור נוסף ומעניין יש לזיו בן שימול: סבתא שלה הגיעה למפגש הראשון מפלמחים. בהמשך המפגשים עלה קושי של הסבתא להגיע לבאר שבע, והסבא הצטרף, כך שבן שימול נהנתה מהדרכה של סבתה וסבה. שניהם די בקיאים בשימוש במחשב, אך נהנו מהחוויה לבלות עם הנכדה שלהם, ולכתוב את סיפורם האישי.

התוכנית סוכמה באחרונה בסיור ייחודי ב”בית התפוצות” ובמפגש מסכם וחווייתי. התלמידים והמבוגרים התרשמו מהתערוכה המרהיבה “הללו-יה” המציגה את עולם בית הכנסת בעבר ובהווה, עם 21 מודלים של בתי כנסת המייצגים פנים שונים של חיים יהודיים. בהמשך, הם עברו לתערוכה שעסקה בהומור יהודי, שמעו סיפורים מעניינים, הסתובבו באופן חופשי בתערוכה, וצחקו יחדיו. לבסוף, נפגשו חברי הקבוצה עם דמות מהעבר, שתיארה את סיפורה ההיסטורי. את הסיפורים האישיים של כל משתתפי “הקשר הרב דורי” אפשר למצוא באתר “בית התפוצות” וכמובן באתר בית הספר “יחדיו”.

כתבות נוספות בחדשות

0

מסיבת טבע באזור באר שבע הופסקה על...

המסיבה הופסקה על ידי המשטרה בגלל הפרות הנחיות משרד הבריאות

חדשות14 באוגוסט 2020    דקה אחת
0

אלה המסלולים החדשים של חולי קורונה בבאר...

מסעדות, סופרים ומרכזי קניות. מסלולים חדשים פורסמו

חדשות13 באוגוסט 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה