חדשות

מעקב “שבע”: המרצה המורשע לא ירצה

חדשות2 ביוני 2019    4 דקות
0

נשיא אב"ג, פרופ' דניאל חיימוביץ, הודיע באירוע "שבתרבות באר שבע", בעקבות המחאה בעניין, שפרופ' דייוויד ניומן שהורשע בהטרדה מינית, לא יחזור ללמד באוניברסיטה

מעקב “שבע”: המרצה המורשע לא ירצה
מחאה כתובה. מסמך המודעות | צילום: באדיבות ארגון לוטם

דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה לשעבר באב”ג, פרופ’ דייוויד ניומן, לא יחזור ללמד באוניברסיטה. כך הודיע, באירוע “שבתרבות באר שבע” האחרון, נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ’ דניאל חיימוביץ.

כזכור, ביום חמישי האחרון, הקים ארגון לוט”ם, היחידה למאבק בטרור מגדרי, דוכן בשערי אב”ג, בשם “המחלקה להטרדות מיניות”, זאת ביום הפתוח של האוניברסיטה, במחאה על הכוונה להחזיר את פרופ’ ניומן כמרצה בשורות האקדמיה. פרופ’ ניומן הורשע ב-2016 בהטרדה מינית בבית דין משמעתי של אב”ג, בזמן שכיהן כדיקן הפקולטה.

סטודנטיות (וגם סטודנטים) לעתיד באב”ג הוזמנו בידי פעילי לוט”ם לחתום על מסמך, לפיו הן מודעות לכך שלימודים באוניברסיטה יכולים לגרום לתוצאות לוואי של הטרדה מינית. למרות הרשעתו לפני כ-3 שנים, ממשיך ניומן להכחיש את העבירה בה הואשם, ולא עבר שיקום או טיפול, “במטרה להבטיח שהעבירה לא תקרה בשנית. לכן, אנחנו זועקות בקריאה: למה סטודנטיות וסטודנטים צריכים ללכת בפחד במסדרונות אחת האוניברסיטאות המובילות בארץ? מדוע הנהלת האוניברסיטה מחזירה פרופ’ לכיתת לימוד, בלי שעשתה את המאמץ לוודא שלא יטריד בשנית? לא נסכים שפרופ’, שנמצא אשם, ואינו מנסה לכפר על מעשיו, יחזור כלאחר יד ללמד! ויותר חמור מכך, לא נסכים שסטודנטיות וסטודנטים יבואו במגע עם מרצה שכזה”!

 

נעמה כהן, פעילה פוליטית בקמפוס שהייתה ממארגנות המחאה, סיפרה ל”שבע”: “הוצאנו חוזה, שעליו חתמו עוברי אורח, שהם מודעים לזה שהלימודים באוניברסיטה יכולים להוביל לתופעה של הטרדה מינית. חילקנו את החוזה מחוץ לקמפוס ביום הפתוח, והסברנו לאנשים מה הולך לקרות. האיש הורשע בהטרדה מינית, ולא רק שקיבל רק נזיפה, אלא שהוא גם לא התנצל מעולם או הודה שמשהו לא בסדר, ואפילו איים לתבוע דיבה את הסטודנטית שהתלוננה עליו (על מה שהיה בזמנו) ואותנו על ההפגנות שעשינו נגדו לפני כמה שנים. בסוף, הוא לא עשה את זה”.

מה שחידש את המחאה נגד הדיקן לשעבר היה כש”הבנו שהוא חוזר ללמד, ואז הכל התעורר מחדש. אני מאוד שמחה, שהאוניברסיטה החליטה שהוא לא ילמד בה, וגם מהנשיא החדש על ההתבטאויות שלו על המרחב הפתוח והבטוח, שהן מאוד חשובות. ניומן לא יכול להיות ביחסי מרות עם סטודנטים וסטודנטיות. נראה לי שפרופ’ חיימוביץ הולך להיות נשיא ממש טוב באוניברסיטה, אם אלו המהלכים הראשונים שהוא עושה: גם לאפשר יותר חופש פוליטי בקמפוס וכל מה שהוא עושה עם ניומן; צעדים ממש נכונים וטובים, במיוחד כשהדמוקרטיה בישראל קצת נסוגה ומתפרקת. אז, לפחות אב”ג נשארת אבן יסוד. בשורה התחתונה, ניומן לא יחזור ללמד, אבל אני מניחה שהוא כן יהיה במגע עם סטודנטים וסטודנטיות, כי אי אפשר למנוע ממנו חוקית לחזור לאוניברסיטה אחרי 3 שנים. אולם, לפחות הוא לא יחזור ללמד. חשוב גם שמישהו יתלווה או תתלווה אליו במחקר, שהוא יעסוק בו”.

אבל למה בעצם, שהוא לא יחזור? הרי, הוא הורשע ונענש. האם יש לו מבחינתכם אות קין?

“אם הוא היה לפחות מצר ומתנצל על הדברים שהיו, זה היה נותן תחושה אחרת. ברור שחוקית אין מניעה לתת לו לחזור למקום העבודה שלו, אחרי 3 שנים. אולם, הוא לא מתנצל ולא מבין שהוא עשה משהו לא בסדר; רק בגלל זה, הדבר ממשיך להכעיס. זה לא בסדר שאנשים מטרידים מינית. אני מאוד מאמינה בהזדמנות לכפר ולתקן, אבל ברגע שהאיש לא רוצה לכפר ולהתנצל, אז מה זה אומר עליו? הרי, מצאו אותו אשם בתור דיקן מכהן. אז, למה לא להתנצל”?

יומיים לאחר המחאה באב”ג, התראיין כאמור, נשיא המוסד, פרופ’ חיימוביץ, באירוע “שבתרבות באר שבע”, ואמר בין היתר, שהאוניברסיטה נוקטת “אפס סובלנות להטרדה מינית בתוך האקדמיה, בתוך הקמפוס; זה לא רק אפס סובלנות לדברים, שכולם מסכימים עליהם; זה גם יצירת מרחב בטוח ופתוח, שהאישה לא חוששת מעיניים פוזלות”, כך “שלא יהיה חשש ממצבי מרות. בשבוע האחרון, הובלתי מהלך, שבו הוסכם שאותו פרופ’ לא חוזר ללמד באוניברסיטה, כי אסור שיהיה מצב שסטודנטית תרגיש שיש חשש למרות. וזה המרחב שאנחנו מייצרים באוניברסיטת בן גוריון. האוניברסיטה הרשיעה דיקן מכהן, וזה דבר שמראה חוזק של המערכת. ועכשיו, אחרי 3 שנים, זכותו החוקית לחזור לעבודה. אני לא יכול למנוע את זה. יש פה שיח ערכי; הוא לא ילמד קורסים באוניברסיטה; הוא יעשה דברים אחרים, יש פעילות אקדמית ענפה. בכל מקרה, חשוב לי שלא יהיה מצב שיש מרות (עם סטודנטיות)”.

כתבות נוספות בחדשות

0

30 לפטירתו של יחזקאל ויזל ז”ל

סגן ראש עיריית באר שבע ומועצת מיתר לשעבר נפטר בט"ו בתמוז, ה-7.7. בתו אורנה, מספרת על אביה ש"השאיר אחריו מורשת וציווי למשפחתו, שתמיד צריך להמשיך הלאה; לא לעצור, לא להתמסכן, לגבור על הקשיים שבדרך ולהתקדם"

חדשות5 באוגוסט 2020    2 דקות
0

לכבוד יום האהבה: הזוגות של דיירי בית...

הזוגות הוזמנו למסעדת VIVINO לארוחה רומנטית

חדשות4 באוגוסט 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה