חדשות

תואר ד”ר לשם כבוד לנשיאת אב”ג לשעבר

חדשות15 באפריל 2019    3 דקות
0

אוניברסיטת ברנדייס תעניק לפרופ' רבקה כרמי את התואר הנכבד, בחודש הבא

תואר ד”ר לשם כבוד לנשיאת אב”ג לשעבר
"ממשיכה להוות מקור השראה". פרופ' רבקה כרמי | צילום: דני מכליס, אב"ג

נשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר, פרופ’ רבקה כרמי, תקבל ב-19 במאי, תואר ד”ר לשם כבוד מאוניברסיטת ברנדייס שבמדינת מסצ’וסטס ארה”ב. ל”שבע” נמסר, שפרופ’ כרמי פרשה מתפקידה בסוף השנה שעברה, לאחר כהונה בת 13 שנים, בהן הייתה לאישה הראשונה שעמדה בראש אוניברסיטה ישראלית. לפני תפקידה כנשיאה, הייתה פרופ’ כרמי האישה הראשונה לכהן כדיקנית פקולטה במוסד אקדמי בארץ כאשר עמדה בראש הפקולטה למדעי הבריאות באב”ג בין 2000 ל-2005.

הקריירה המדעית של כרמי כגנטיקאית בולטת בתחומה, התמקדה בקבוצות מיעוטים בנגב. עבודתה התרכזה בעיקר באפיון הסימנים הקליניים ופענוח המנגנונים המולקולאריים של מחלות גנטיות באוכלוסייה הבדואית בדרום. מחקריה כוללים זיהוי של 12 גנים חדשים ופענוח של 3 תסמונות חדשות, אחת מהן ידועה בשם “תסמונת כרמי”. בפעילותה החברתית קידמה פרופ’ כרמי לאורך השנים, מניעת מחלות תורשתיות ועידוד השכלת נשים בחברה הבדואית. בנוסף להישגים אלה, היא מילאה תפקיד מרכזי בהקמת המכון הלאומי לביו-טכנולוגיה בנגב, ושימשה כראש המכון הגנטי בבית החולים “סורוקה”.

“לאחר שניפצת פעמיים את תקרת הזכוכית, כדיקנית הראשונה של פקולטה לרפואה וכנשיאה הראשונה של אוניברסיטה ישראלית, את מסייעת לנשים אחרות להגיע אל אותם גבהים”, נכתב בנימוקי ועדת הפרס. “בעשייתך הציבורית, במיוחד כיו”ר ועד ראשי האוניברסיטאות, קידמת מדיניות, שהעניקה לנשים הזדמנות שווה לאחוז בתפקידי הנהגה בעולמות הרפואה והאקדמיה. אותה נחישות אפיינה מצעירותך גם את עשייתך המדעית; כנערה, עמדת על דעתך ללמוד מדעים. הפכת לגנטיקאית יוצאת דופן, שלצד הישגים רבים נוספים, הובילה פעילות, שתכליתה מניעת מחלות תורשתיות בקרב החברה הבדואית… בהוקרה לדוגמה שאת מהווה כחלוצה בעולם ההשכלה הגבוהה, למחויבותך להשגת שוויון בין המינים, ולהישגייך בשדה החינוך למדע והגנטיקה”.

בתגובה לזכייה, אמרה כרמי, שבנוסף להכרה המספקת בהישגיה האישיים, מהווה התואר זריקת עידוד משמעותית לממסד האקדמי בישראל להמשיך להשקיע בכך שהקריירה האקדמית תהיה אפשרית עבור נשים; “אני כל כך נרגשת, שנבחרתי לזכות בכבוד הזה”, היא ציינה, “ונרגשת במיוחד להיכלל בקבוצה מכובדת של מקבלי התואר. כחוקרת צעירה וגם מאוחר יותר כנשיאה, נהניתי מרשת נהדרת של תמיכה אישית מקהילת האוניברסיטה וכמובן ממשפחתי. העידוד שלהם איפשר לי להשיג כל כך הרבה, ואני בת מזל שנפלה בחלקי הזכות לסלול את הדרך להצלחה באקדמיה לעוד נשים”.

ופרופ’ כרמי הוסיפה: “קבלת התואר מאוניברסיטת ברנדייס גם היא עניין מיוחד; לחוקרי אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת ברנדייס יש היסטוריה ארוכה ומוצלחת של שיתופי פעולה מחקריים. מחויבותה של האוניברסיטה לערכי היהדות והציונות מעוררת בי השראה, בכל פעם מחדש. אני רואה בתואר הכרה ביחסים אלה, כמו גם בתקופת כהונתי כנשיאה”.

נשיא אב”ג, פרופ’ דניאל חיימוביץ, סיכם שהקריירה של כרמי ממשיכה להוות מקור השראה לגברים ולנשים כאחד: “במשך יותר מ-40 שנה, קשרה פרופ’ כרמי את גורלה עם אב”ג ואזור הנגב. היא הובילה כנשיאה תקופה נהדרת של צמיחה לאוניברסיטה שלנו, והציבה עבורנו סטנדרטים גבוהים של מנהיגות. קשה לחשוב על זוכה ראויה יותר בתואר זה”.

כתבות נוספות בחדשות

0

500 ק”ג מגבונים הביאו לסתימה גדולה בשכונת...

צוותי "מי שבע" פעלו במהלך החג לשחרור סתימת ביוב גדולה, שנגרמה כתוצאה מהצטברות מגבונים בקו ביוב ראשי

חדשות23 בספטמבר 2020    דקה אחת
0

סעיף קורונה בחוזי מעונות הסטודנטים

אוניברסיטת בן-גוריון מכניסה סעיף קורונה לחוזי השכירות של המעונות

חדשות23 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה