חדשות

מתחברים לשורשים: סניף חדש בבאר שבע למיזם של שורשים

חדשות6 בדצמבר 2018    2 דקות
0

מיזם 'שורשים' השייך לארגון 'רבני צהר' מרחיב את פעילותו ומקים סניפים חדשים במספר ערים ברחבי הארץ. אחת הערים שנבחרו לפרוייקט היא באר שבע, במסגרתו יפעל צוות אשר מטרתו לסייע לתושבים בבירור יהדותם וללא תמורה

מתחברים לשורשים: סניף חדש בבאר שבע למיזם של שורשים
אורי שכטר | צילום: יח"צ

אלפי ישראלים עלו לישראל על פי חוק השבות אך קיים קושי לאתר עדויות ואסמכתאות ליהדותם. הסיבה לכך, היא שהקהילות באזורים אלה רוסקו או ירדו למחתרת, בגלל איומי משטר דיקטטורי כמו ארצות ברית המועצות לשעבר, דרום אמריקה או בשל אירועי השואה שהחריבו ושיבשו את חייהן של קהילות רבות.

הקושי הפרקטי לכל אחד מהאזרחים הללו, בא לידי ביטוי בדרך כלל בעת שהם מבקשים להתחתן או להיקבר ונדרשים להוכיח יהדות. כאשר כל אחד מאיתנו מגיע להתחתן למשל, מבקשים ממנו הוכחת יהדות כלשהי למשל: תעודת רווקות, הכתובה של אמא או סבתא.

זהו שלב שכל אחד נתקל בו, אך לאותם ישראלים, חסרות פעמים רבות עדויות כאלה. רבים אינם מודעים לכך, שגם אם אין הם נדרשים לבצע הוכחת יהדות כעת, הרי שככל שעובר הזמן, יהיה קושי גדול יותר לאתר את העדויות. אי ההוכחה היום, עשויה להוות מכשול עבור ילדיהם – שיהיו הדור הבא ללא הוכחה.

כיום, למעלה משבעים שנה לאחר השואה, וממרחק השנים – הוכחת היהדות הופכת להיות משימה מורכבת, המחייבת מחקר מעמיק שכרוך במשאבים ובהכרות מעמיקה עם המקומות, התאריכים והיסטוריה, שימוש באנשי מקצוע, לכן, חלק מתייאשים ומוותרים. במלים אחרות – שעון החול לאיתור העדויות הולך ואוזל.

מיזם שורשים של ארגון רבני צהר, החליט על הרחבת הפרוייקט ופתיחת סניפים חדשים במספר ערים ובינהם בבאר שבע, על מנת לסייע ללא תשלום לכל מי שמעוניין לאתר עדויות להוכחת יהדותו, אם מסיבות פרקטיות, ואם לטובת משפחתו ואם לדורות הבאים.

"היכולות שפיתחנו", אומר אורי שכטר, העומד בראש שורשים של צהר, "אכן אפשרו לנו להגיע למקומות נידחים ולפענח מקרים מורכבים ומסובכים. ראינו עדויות של סבתות, תעודות בבתי יתומים ובתי חולים, מסמכים ותמונות שהתגלו במקומות לא צפויים. זה מרגש מאוד לדעת שיותר מ-90 אחוז מהפניות שלנו מסתיימות בהצלחה".

שורשים עוסקת מזה למעלה מעשור בסיוע להוכחת יהדות, עבור כאלפיים זוגות ישראלים בשנה, ונהנית מיתרון גדול, משום שהמלצותיה מקובלות על הממסד הרבני ובתי הדין. במהלך השנים פיתחו שם רשת יוצאת דופן של יכולות, קשרים ואמצעי איתור שמאפשרים לשורשים להגיע כמעט לכל מקום.

כתבות נוספות בחדשות

0

אתר האשפה "דודאים" יורחב?

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שוקלת לאשר את הרחבת אתר "דודאים", במקביל להקמת מתקן לטיפול בתשטיפים. נציג משרד הביטחון מביע את הסתייגותו מהעניין

חדשות20 במאי 2019    2 דקות
0

הכירו את Flying STAR

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנו רובוט רחפן חדש, המנווט את דרכו בתעופה ונסיעה משולבת

חדשות20 במאי 2019    2 דקות

כתיבת תגובה