חדשות

ספינות במדבר ה"רקפות"

חדשות7 בנובמבר 2018    דקה אחת
0

חרותות של ספינות ובעלי חיים מלפני כ-2,000 שנה נחשפו בבור מים עתיק באתר בו מוקמת שכונת "רקפות" באר שבע

ספינות במדבר ה"רקפות"
חריתות בסלע. חלק מהממצאים שהתגלו | צילום מסך: רשות העתיקות
<
<

מי החליט להשאיר את חותמו על קירות מאגר מים גדול מהתקופה הרומית, לפני כ-2,000 שנה? ל"שבע" נמסר, שחרותות של ספינות ובעלי חיים התגלו, באחרונה, בחפירות ארכיאולוגיות, שמקיימת רשות העתיקות בימים אלה בבאר שבע, במסגרת עבודות הכנה לשכונת "רקפות" העתידית, ביוזמת ובמימון החברה הכלכלית לפיתוח בירת הנגב.

המאגר, שהיקפו 5 על 5.5 מטרים, ועומקו מגיע לכ-12 מטרים, נראה בתחילה כמו שקע גדול באדמה. לאחר ניקוי ראשוני בחפירה, נחשפו מדרגות חצובות ומטויחות, שהובילו אל עומק המאגר. בטיח המכסה את פנים הבור, זיהו מנהלי החפירה, ד"ר דוידה אייזנברג-דגן ואבישי לוי-חברוני מהרשות, קווים חרותים. אומנם, רבים מהקווים היטשטשו עם הזמן, אך ניתן לראות, שהקווים הדקים שנחרתו מייצגים ספינות (לפחות 13), מלח ומספר בעלי חיים.

למרות שהמאגר נמצא מלא באדמת סחף, נראה שהוא היה פעיל ותוחזק עד לא מכבר. במילוי האדמה התגלו חרסים וגם תרמילים וחלקי נשק ממלחמת העולם הראשונה. רשות העתיקות והחברה הכלכלית פועלות לשימור מאגר המים ושרידי היישוב בשטח ציבורי פתוח בשכונה החדשה.

לדברי ד"ר דגן, מומחית לחרותות ואמנות סלע ברשות, "הספינות כוללות תיאורים של פרטים טכניים ופרופורציות בין חלקי הספינה, המרמזים על ידע ממשי בספנות. אופי בניית הבור וטיוחו מצביעים על כך שהבור נחצב, ככל הנראה, במאות ה-1 או ה-2 לספירה, וייתכן ששימש את תושבי האתר שהתגלה במרחק של כ-800 מטרים מהמאגר בידי ד"ר פביאן וד"ר כהן-ששון מהמחלקה לארכיאולוגיה, מקרא ומזרח קדום של אוניברסיטת בן גוריון בנגב".

כתבות נוספות בחדשות

0

ההסלמה בדרום: מטח כבד מרצועת עזה

אחרי לילה לא שקט באזור רצועת עזה וביישובים הסמוכים לרצועה, חמאס הרחיב את רדיוס הירי ומתחילת הערב למעלה מ-300 רקטות...

חדשות12 בנובמבר 2018    דקה אחת
1

מיתר: שמעון או שמעון?

גם במיתר מגיע המתח לשיאו, יממה לפני הסיבוב השני בבחירות לראשות המועצה, שבו יתמודדו שניים, הנושאים אותו שם פרטי: שמעון...

חדשות12 בנובמבר 2018    4 דקות

כתיבת תגובה