חדשות

ספינות במדבר ה"רקפות"

חדשות7 בנובמבר 2018    דקה אחת
0

חרותות של ספינות ובעלי חיים מלפני כ-2,000 שנה נחשפו בבור מים עתיק באתר בו מוקמת שכונת "רקפות" באר שבע

ספינות במדבר ה"רקפות"
חריתות בסלע. חלק מהממצאים שהתגלו | צילום מסך: רשות העתיקות

מי החליט להשאיר את חותמו על קירות מאגר מים גדול מהתקופה הרומית, לפני כ-2,000 שנה? ל"שבע" נמסר, שחרותות של ספינות ובעלי חיים התגלו, באחרונה, בחפירות ארכיאולוגיות, שמקיימת רשות העתיקות בימים אלה בבאר שבע, במסגרת עבודות הכנה לשכונת "רקפות" העתידית, ביוזמת ובמימון החברה הכלכלית לפיתוח בירת הנגב.

המאגר, שהיקפו 5 על 5.5 מטרים, ועומקו מגיע לכ-12 מטרים, נראה בתחילה כמו שקע גדול באדמה. לאחר ניקוי ראשוני בחפירה, נחשפו מדרגות חצובות ומטויחות, שהובילו אל עומק המאגר. בטיח המכסה את פנים הבור, זיהו מנהלי החפירה, ד"ר דוידה אייזנברג-דגן ואבישי לוי-חברוני מהרשות, קווים חרותים. אומנם, רבים מהקווים היטשטשו עם הזמן, אך ניתן לראות, שהקווים הדקים שנחרתו מייצגים ספינות (לפחות 13), מלח ומספר בעלי חיים.

למרות שהמאגר נמצא מלא באדמת סחף, נראה שהוא היה פעיל ותוחזק עד לא מכבר. במילוי האדמה התגלו חרסים וגם תרמילים וחלקי נשק ממלחמת העולם הראשונה. רשות העתיקות והחברה הכלכלית פועלות לשימור מאגר המים ושרידי היישוב בשטח ציבורי פתוח בשכונה החדשה.

לדברי ד"ר דגן, מומחית לחרותות ואמנות סלע ברשות, "הספינות כוללות תיאורים של פרטים טכניים ופרופורציות בין חלקי הספינה, המרמזים על ידע ממשי בספנות. אופי בניית הבור וטיוחו מצביעים על כך שהבור נחצב, ככל הנראה, במאות ה-1 או ה-2 לספירה, וייתכן ששימש את תושבי האתר שהתגלה במרחק של כ-800 מטרים מהמאגר בידי ד"ר פביאן וד"ר כהן-ששון מהמחלקה לארכיאולוגיה, מקרא ומזרח קדום של אוניברסיטת בן גוריון בנגב".

כתבות נוספות בחדשות

0

אות הנשיא לקידום שותפות בין מגזרים לבתי...

שאלה של עיתוי: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, העניק ביום שני השבוע (יום נפילת הטיל בשרון, שגרם לסבב לחימה נוסף...

חדשות26 במרץ 2019    2 דקות
0

מעקב "שבע": המחלף שלא נגמר

שנים רבות, עוסק "שבע" בפרויקט המחלף הנחוץ ביותר בכניסה ליישוב הווילות היוקרתי להבים. בתחילה, סירבו במשרד התחבורה לבצעו, בטענה שאין...

חדשות26 במרץ 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה