מגזין

“פועלים כל הזמן ובכל החזיתות”

מגזין18 בפברואר 2021    7 דקות
0

כך אומר בראיון סגן מפקד המחוז הדרומי, תת ניצב מוטי אדרעי בעקבות הצטברות מקרי האלימות והגניבה באזור הנגב

“פועלים כל הזמן ובכל החזיתות”
צילומים: באדיבות דוברות המשטרה

בשבוע האחרון שוב עלה עניין ביטחון תושבי הנגב לאחר מקרה עבירת המין בילדה בת 10 באזור הנגב. ברביעי האחרון סיימו במשטרה את חקירת האירוע בעזרת צוות חקירה מיוחד  שהוקם בתחנת דימונה יחד עם יחידת מג”ן. במשטרה ציינו כי כחלק מעבודת צוות החקירה המיוחד ובפעילות מבצעית של יחידת מג”ן, נעצרו שלושה חשודים מיד לאחר התפרצות למתקן מו”פ אשלים.  ברשות שלושת החשודים, תושב ביר הדאג’ בן 21 ועוד שני קטינים בני 16,17 תושבי אזור נווה מדבר נתפסו גם כלי פריצה. מעצרם של החשודים הוארך מעת לעת בחשד להתפרצויות ולמעשה סדום. עם התפתחות החקירה עלה בידי צוות החקירה המיוחד של תחנת דימונה, בשיתוף חוקרת ילדים ממרכז הגנה בבאר שבע אשר גבתה הודעת הקטינה, לקשור לכאורה את הקטין בן ה-17 לביצוע מעשה סדום וכנגד שלושתם התגבשה תשתית ראייתית לכאורה ל 8 מעשי התפרצויות.

האירוע האחרון, שמתווסף לאירועים קודמים, גרמו לחששות רבים שרק חיזקו שוב את הטענות על ירידה בתחושת חוסר הביטחון ברחבי הנגב בחודשים האחרונים. תת ניצב מוטי אדרעי, סגן מפק מחוז דרום במשטרה מודע לחששות תושבי הנגב. אדרעי, שהיה בעבר קצין אגף חקירות ומודיעין במחוז מרכז, מפקד ימ”ר  מרכז ומפקד מרחב השפלה, מדגיש כי המשטרה פועלת בכל החזיתות והגזרות על מנת לחזק את תחושת הביטחון: “אני מכיר את האמירות על חוסר ביטחון ואני אומר בצורה חד משמעית, גם אם הנתונים מראים אחרת אני מבין כל אזרח שמרגיש ככה כי עבור אדם שחווה התפרצות לבית או גניבת רכב מדובר ב100 אחוז נזק. אם נסתכל על הממוצע והנתונים היבשים, אין עליה בפשיעה. יש דבר אחד שנקרא תחושת ביטחון ולרוב זה בא בהלימה לתלונות אזרחים. אנחנו מתייחסים לתלונה של כל אזרח. זה נכן שיש אירועים שזוכים ליותר כותרות ולפעמים התקשורת מעוררת שיח, אבל השוטרים במחוז פועלים כל הזמן בכל החזיתות”.

תת ניצב אדרעי מספר גם על חקירת ההתפרצות ועבירת המין בילדה בת ה-10: ” זה אירוע חמור ביותר. קבוצת אנשים שהטילו אימה באזור. ככלל, בסוף אנחנו לא רוצים לראות רק את הקצה, כי אנחנו מגיעים לבית משפט ואנחנו נדרשים להגיע עם כל הראיות. הכלים שהשתמשו בהם כדי להביא למעצר אותה חוליה וכדי לחבר את כל הקצוות היתה גדולה. נתפסו אנשים לא רק על האירוע הזה אלא עוד התפרצויות לבתי דירה. סימנו את אותה החוליה, ביצענו פעילות מודיעינית כדי לתפוס ראיות ובסוף ביצענו מעצר כדי שהאנשים ייכנסו לכלא. וזה לא רק הם” אומר אדרעי: “בבאר שבע היתה קבוצה שביצעה סחיטה ודמי חסות, שזו עבירה קשה מאוד. המשטרה לא סתם לקחה את זה כיעד ולא סתם השר לקח את זה כיעד, כאיש משטרה וותיק מבחינתי זו עבירה חמורה ביותר. ימר נגב לקחו את הקבוצה הזו, אספו ראיות, משהו שהוא לא קל והכניסה חמישה אנשים לכלא. לפעמים אנחנו נתקלים בבעיה כאשר אדם לא מתלונן, זו בעיה שגם עליה אנחנו מנסים להתגבר בצורות שונות. אלמנט נוסף קשור לעבירות סמים, מעבדות סמים למינים ברחבי הנגב. בפעילות של מחוז דרום, שרפנו 628 חממות” הוא אומר.

בעקבות התחושות והאמירות על ירידה בתחושת הביטחון, הקימו במחוז שלוש מפקדות חדשות. אחת מהן, בבאר שבע.  מפקד המחוז החדש, ניצב פרץ עמר, הורה על הקמת כוח משימה מיוחד למאבק בעבירות הבריונות והאלימות בעיר באר שבע במטרה לפעול למען חיזוק בטחון תושבי העיר. בכוח המשימה פועלים בשיתוף וסנכרון מבצעי היחידות המבצעיות של המחוז הדרומי ומרחב נגב, בהן: יחידות בילוש, לוחמי יס”מ, אופנועים, כוחות תנועה, סיור ויחידות מיוחדות. כוחות אלה יפעלו ללא הגבלת זמן וככל שיידרש ועד להשגת יעדי הפעילות ובראש כאמור חיזוק הבטחון האישי תוך חתירה למגע מול גורמים עבריינים תוך מיצוי הדין עימם והכל למען בטחון האזרח הנורמטיבי אמרו במשטרה. תת ניצב אדרעי סיפר: “הקמנו שלוש מפקדות שעובדות במספר גזרות ובמקביל. אחת באזור רהט, באזור הצירים ובבאר שבע. למעשה אנחנו מכווינים את המפקדות לפעילויות נקודתיות על מנת לבוא ולאכוף עבירות . אנחנו לא פועלים בבועה, אנחנו ממוקדים כלפי אנשים שמשפיעים והכוחות אלה מסייעים על מנת ליצור תחושת ביטחון ולאכוף עבירות אלימות, אמל”ח, בריונות בכביש, ירי ועוד”.

השבוע, בפעילות כוח המשימה המשטרתי המיוחד הפועל בתחנת באר שבע נרשמו 95 דו”חות במיקוד אכיפה לעבירות בריונות כביש בהם 15 הורדות מהכביש, 7 שימועים על אתר ו 7 כלי רכב אשר נגררו בו במקום.

אחת הטענות השכיחות בחודשים האחרונים מגיעה מצד אחד מתושבי עומר, שמתלוננים על ירי מהיישובים הסמוכים והשנייה על גניבות רכבים. תת ניצב אדרעי מדגיש כי על פי הנתונים, ממוצע העבירות הוא קטן: “ממוצע העבירות שמשפיעות על תחושת הביטחון לא גבוה, בטח לא בעיר כמו באר שבע שגדלה כל הזמן. רק לשם ההמחשה. עבירות גניבת רכב בכל מרחב הנגב הוא הוא 3.5 ובכל המחוז 6.27, נתון נמוך לשטח גיאוגרפי גדול מאוד. מתחילת השנה יש כ-20 עבירות גניבת רכב והתפרצויות לדירה. אם ניקח את באר שבע של לפני עשור או שניים, אז הממוצע היה גדול יותר בשטח קטן יותר. כמובן שכל אדם שמרגיש את זה על בשרו מרגיש את הנזק ואני מבין כל אחד כזה. אבל מספרים אחרים על ממוצע יומי פשוט לא נכונים. זה נכון שלפעמים יש מעין ‘פיקים’ חודש או חודשיים שיש הצטברות מקרים, אבל אחרי זה, בגלל פעילות משטרתית יש חודשים של שקט. השבוע היתה פגישה של תושבי באר שבע עם מפקד תחנת באר שבע.אני גם רוצה לציין לזכות את ראש עיריית באר שבע שדורש, ובצדק, לחזק את תחושת הביטחון.  לגבי האמל”ח אני יכול להגיד, כמי שבא ממחוז מרכז, כמות תפיסות האמל”ח במחוז דרום היא מהגבוהות בארץ. רק לגבי תפסית כלי אמל”ח לא חוקיים היו 228 כאלה בשנת 2020. צריכים להבין שבסוף שאני מגיע לבית המשפט אני צריך להוכיח את הירי, זה לא אווירה או תחושת בטן”.

מה לגבי גניבות מבסיסי צה”ל. חיילים בצאלים לדוגמה מספרים על עבירות על בסיס שבועי?

“אנחנו לא מתעלמים מדברים רגישים, בטח מגניבות מבסיסי צה”ל. עם כניסתו של מפקד המחוז החדש אנחנו נמשיך ונחזק את הקשר עם בסיסי צה”ל .אנחנו עושים הכל להגיע אל האנשים האלה בכל מקום. גם ברשתות החברתיות, כולל סרטונים כמו בטיק טוק. אנחנו עובדים בכל החזיתות אבל שוב, גם בטיק טוק לדוגמה, אנחנו צריכים להוכיח שמדובר בסרטונים אמיתיים ובכלי נשק אמיתיים. צריכים ראיות כי אם לא, נגיע אל האנשים האלה, ואז בבית המשפט הם ישתחררו הביתה”.

כמה אתם מצליחים לרתום את המנהיגות במגזר הבדואי אליכם?

“יש לנו קשר טוב עם המגזר הבדואי ואני חייב לציין שרוב האוכלוסייה הבדואית היא מצויינת. יחד עם זאת, אנחנו גם מבינים את הקושי שלהם וכיוצא בזה גם שלנו עם שיתוף פעולה. זו הסיבה שההשקעה בתיקים במגזר הערבי היא גדולה הרבה יותר מהמגזר היהודי. בגלל חוסר בשיתוף פעולה, אנחנו נדרשים להשתמש במשאבים וכלים שונים כדי להגיע לחקר האמת”.

לסיום. תת ניצב אדרעי פונה לתושבי באר שבע והאזור: “אני אומר לכל תושבי הנגב בצורה חד משמעית. המשטרה פועלת כל השנה על מנת לתת תחושת ביטחון. יותר מזה, המשטרה פתוחה לשמוע גם טענות וטוב שטוענים את זה. זה מה שהכי חשוב. מפקד המחזור מקיים כל יום הערכת מצב כדי לחזק את תחושת הביטחון. אני קורא לכל מי שנחשף לעבירה כלשהי להתקשר למוקד 100, לדווח על כל עבירה”.

כתבות נוספות במגזין

0

לידה בימי קורונה

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת יולדות ונשים ב' בסורוקה מספר בראיון על חוויות הלידה בזמן קורונה, על המוטציות וההמלצות לנשים בהריון, וגם כמה הוא מתגעגע לראות הצגה בתיאטרון בבאר שבע

מגזין3 במרץ 2021    8 דקות
1

“מכל קושי רק צמחתי”

ימית סולומון מנהלת היום מרפאת שיניים מצליחה ולאחרונה גם את מרכז האסתטיקה והיופי של הדרום. בראיון מיוחד לרגל יום האישה, היא מספרת על הדרך למעלה, על הקשיים ומדוע לא נתנה לאף מכשול להפריע לה בדרך "סימנתי מטרה וידעתי שאגיע אליה"

מגזין3 במרץ 2021    9 דקות

כתיבת תגובה