מגזין

אז בבית הספר, אילנית בר טוב

מגזין29 באוגוסט 2019    4 דקות
0

אילנית בר-טוב תיכנס ביום ראשון הקרוב לשנת הלימודים ה-13 שלה כמנהלת בית הספר היסודי הניסויי הממלכתי "תומר" בבאר שבע

אז בבית הספר, אילנית בר טוב
אילנית בר-טוב. הכוונה עצמית | צילום: באדיבות אילנית בר-טוב

בר-טוב (נשואה למוטי ואימא לרון, לוטם, נוגה ויונתן שעולה לכיתה א’) מתגוררת בבירת הנגב, ובאמתחתה לא פחות מ-25 שנה במערכת החינוך (12 מתוכן כמנהלת בית הספר “תומר”) וגם תואר יוקרתי נוסף: יו”ר תא המנהלים של בתי הספר היסודיים בבאר שבע.

“למעשה, גדלתי והתחנכתי בעיר דימונה. אני חייבת לציין, שזכיתי ללמוד במערכת חינוך מופלאה, עם מורים חדורי אמונה, ובכל הזדמנות אני מברכת על כך. אם משווים את הלמידה בעבר ללמידה כיום, כמובן עברנו כברת דרך משמעותית. באופן אישי הייתי תלמידה עם הישגים טובים, ועם זאת די ביישנית; לא הייתי מאוד אקטיבית, ועל אף שהייתי פעילה שנים כחברת ועד כיתתי, תמיד עשיתי זאת בשקט שלי, לא באופן מוחצן”.

איזו תלמידה היית?

“ביסודי הייתי תלמידה מצטיינת, ובהמשך הייתי בסדר. אהבתי לשיר מגיל מאוד צעיר, הייתי סולנית במקהלה, שרתי בטקסים ואירועים, ובתיכון השתתפתי בתחרויות במסגרת כישרונות צעירים. למדתי בתיכון ע”ש ליהמן, וסיימתי במגמה עיונית בהתמחות ביולוגיה. תחום המדעים אהוב עליי במיוחד, והוא תחום המומחיות שלי גם כיום”.

בפרספקטיבה של עשרות שנים, סבורה בר-טוב “שהחינוך שקיבלנו התאים לזמנים ההם, ועובדה שגדלנו, צמחנו והתפתחנו, ועם תוצאות לא מתווכחים. עם זאת, היינו אז פחות אקטיביים בתהליך הלמידה, והמורה היה יותר במרכז. לעומת זאת כיום, בבית הספר אותו אני מנהלת הדברים הם אחרת; אנחנו מדברים על למידה שתומכת את הצורך בשייכות, מסוגלות ואוטונומיה של הילדים, שהם יותר פרו-אקטיביים בתהליך הלמידה. אנו מאוד קשובים לקולות שלהם, ומחנכים למעורבות חברתית גם מחוץ לכותלי בית הספר, כי ילדינו הם אזרחי המחר. אני חושבת שזה הבדל מאוד משמעותי; היום הילד מקבל מקום יותר מרכזי, כאשר תפקיד המורה להנחות ולכוון, וזו מיומנות לא פשוטה”.

מנהלת בפוטנציה. אילנית בר-טוב בתחרות כישרונות צעירים בתיכון “ליהמן” דימונה | צילום: באדיבות אילנית בר-טוב

 

ומה עדיף, החינוך שאת קיבלת או זה שהתלמידים של היום זוכים בו?

“לפי השקפתי, החינוך של ימים אלה נכון יותר לימינו, משום שאם אנחנו רוצים להכין את ילדינו לעתיד שאין לנו מושג כיצד ייראה בקצב הזה, חשוב שנצייד אותם בכלים למכוונות עצמית, כדי שילדינו יהיו לומדים עצמאיים המודעים לעולמם הפנימי ובעלי כישורים שמתאימים לחיים במציאות משתנה וחדשנית, ואלה ללא ספק יסייעו בידם להצליח בכל תחומי החיים”.

לטעמה של יו”ר תא המנהלים של בתי הספר היסודיים בבאר שבע, גם שטף המידע הקיים היום באינטרנט וברשתות החברתיות איננו מייתר את תפקידו המשמעותי של המורה במערכת החינוך: “אני עדיין חושבת שתפקיד מערכת החינוך הוא להקנות ידע, מיומנויות וערכים; העובדה שילדים יכולים לאתר היום כל דבר דרך ‘גוגל’ אין זה אומר שהם יכולים לעשות שימוש מושכל במידע הזה. אנו צריכים ללמד את הילדים אסטרטגיות למידה, ללמד אותם איך לקחת את המידע הרב הזה, לארגן אותו אחרת, לצרוך אותו בתבונה, לשבץ אותו בתוך הקשר וגם לסנן מידע לא מדויק. ידע הוא לא מידע, וזאת מיומנות נלמדת”.

הצגת מודל הבוגר הנחוש בכנס בינלאומי בהולנד. בר-טוב שנייה מימין | צילום: באדיבות אילנית בר-טוב

בר-טוב מוצאת לנכון לציין גם את התהפוכות שעברה מערכת החינוך בבירת הנגב: “השינויים שחלים במערכת החינוך בולטים מאוד גם בבאר שבע שעברה כברת דרך מאוד משמעותית בכל מה שנוגע למערכת החינוך; כיום שמים דגש על חדשנות פדגוגית המתבטאת במודלים שונים שפותחו בבתי הספר.

אז כל הדיגיטליות היא לא מכשול, אלא כלי עזר לימודי?

“מובן שכל הדיגיטציה עומדת לרשותנו; עלינו לזכור שהעולם הדיגיטלי הוא האמצעי ולא המטרה, וחשוב לנו שילדינו יעשו בכלים הדיגיטליים שימוש מושכל. יש לנו את הזכות לעבוד בשיתופי פעולה פוריים עם משרד החינוך ועיריית באר שבע שמאוד ממנפים את הנושא. לסיום, אני גאה להשתייך למשפחת החינוך, ורוצה לאחל לכל תלמידי באר שבע ולצוותים החינוכיים המסורים שנת לימודים פורייה ומוצלחת”!

כתבות נוספות במגזין

0

חזל”ש, בערך

בקניונים בודקים חום לכל לקוח, בחנויות מסתובבים עם מסכות, ובמסעדות תפריטים חד פעמיים, באר שבע חוזרת לשגרה כמעט מלאה

מגזין21 במאי 2020    13 דקות
0

6 אנשים פונות לסורוקה כשהם סובלים ממכת...

גל החום הביא ללא מעט מקרים של התייבשות ומכת חום

מגזין20 במאי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה