מגזין

הקול החזק של הליכוד

מגזין31 בינואר 2019    10 דקות
2

זה המוטו של קרן ברק, המתמודדת על משבצת "האישה החדשה" בפריימריז של הליכוד. ראיון נרחב

הקול החזק של הליכוד
קרן ברק | צילום: יוסי צבקר

האזרח הממוצע מצפה שנבחרי הציבור שלו יילחמו עבורו ויסייעו לו להתמודד עם עוולות והסבך הביורוקרטי, המקשים לקיים חיי שגרה. קרן ברק רוצה להגיע לכנסת בדיוק בשביל זה.

היא ילידת חיפה, המתגוררת בתל אביב ובעלת תואר ראשון בתקשורת וניהול ותואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה העברית. בעברה כיהנה כדירקטורית בנמל חיפה, בדירקטוריון הראשון שמונה ע״י בנימין נתניהו (שר האוצר דאז) במסגרת הרפורמה בנמלים בשנת 2003. היא שימשה גם כחברת הסגל האקדמי ומרצה בנושא תקשורת וייעוץ אסטרטגי במרכז הבינתחומי הרצליה.

מדובר באשת עסקים מצליחה, פרשנית פוליטית מבוקשת בכלי התקשורת השונים, מומחית לממשל וכנסת ומובילה מאבקים פרלמנטרים וציבוריים.

ברק (46) שמתמודדת על משבצת “האישה החדשה” בפריימריז של הליכוד שיערכו ב-5 בפברואר, מעידה על עצמה כלוחמת צדק. יש לה קול חזק וגם הסולגן שלה בהתאם – ‘הקול החזק בליכוד’. כשהיא מדברת, מרגישים את הלהט בדבריה.

14,000 מצביעים ב-2013

היא חברה בליכוד מזה כ-20 שנה ופעילה מאוד במוסדות המפלגה, אולם ברק מעידה על עצמה כי “חיידק” המעורבות החברתית היה קיים אצלה עוד הרבה לפני כן: “בתור ילדה כבר הייתי מובילה חברתית. עוד כשלמדתי בבית הספר היסודי בחיפה, הייתי יושבת ראש מועצת התלמידים. גם בתיכון הייתי יושבת ראש מועצת התלמידים והקמתי את מועצת הנוער של חיפה. למעשה, מגיל מאוד צעיר הייתי שליחת ציבור ושימשתי בתור הקול של החלשים וכאלה שמתקשים להשמיע את קולם. בצבא הייתי מדריכת חי”ר, זה היה התפקיד הכי קרבי ומשמעותי שהיה אז לנשים בצבא”.

לאחר שסיימה את לימודי התואר הראשון לתקשורת וניהול, מונתה ברק לעוזרת הפרלמנטרית של חבר הכנסת דאז מהליכוד, דורון שמואלי. כך למעשה החלה את מעורבותה בחיים הפוליטיים.

ברק מתמודדת כאמור במשבצת “האישה החדשה”, שמיועדת לנשים שלא כיהנו מעולם כשרות או חברות כנסת. המקומות המשוריינים למשבצת זו ברשימת הליכוד הם 25, 31, 35 ו-40 וברק מכוונת כמובן למקום ה-25, שעל פי הסקרים נראה ריאלי ביותר. בניגוד למקומות המשוריינים למחוזות השונים, משבצת “האישה החדשה” נכללת ברשימה הארצית לכנסת. במסגרת 12 הסימונים שמתפקדי הליכוד יצטרכו לסמן, לצד שרים וחברי כנסת מכהנים שמתמודדים בפריימריז, הם יצטרכו לבחור גם בנשים החדשות שאותן נפגוש בכנסת הבאה. בשל כך, הנשים המתמודדות על המשבצת הזו נדרשות לחרוש את הארץ מצפון לדרום ולהיפגש עם כמה שיותר פעילים, כדי לזכות בתמיכתם של 120 אלף מתפקדי הליכוד.

זו לא הפעם הראשונה שברק מתמודדת לכנסת ברשימת הליכוד. היא עשתה זאת גם ב-2009 וגם ב-2013, אז קיבלה כמות מרשימה של מעל 14,000 מצביעים ונבחרה במקום ה-29 ברשימת הליכוד לכנסת, שזכתה אז ב-31 מנדטים. אולם, בשל האיחוד עם מפלגת “ישראל ביתנו” של אביגדור ליברמן, המיקום הסופי של ברק ברשימת הליכוד כמו גם של חברים נוספים ברשימה נדחק למטה, כדי לפנות מקום לנציגיו של ליברמן ברשימה המאוחדת. משום כך ברק לא זכתה לכהן בכנסת. ברק ויתרה על התמודדות לכנסת בבחירות 2015, אז אגב כדי להיבחר במשבצת של “האישה החדשה” נדרשו רק 5000 קולות, כשליש מכמות המצביעים שברק הצליחה לקבל רק כשנה וחצי לפני כן.

במסגרת הקמפיין הנוכחי שלה בפריימריז של הליכוד, מלבד פעילות נרחבת ברשתות החברתיות, כפי שעושים מתמודדים רבים, ברק מציינת: “כמו כולם גם אני עושה קמפיין ברשתות החברתיות ובדף הפייסבוק הציבורי שלי, אולם לצד זה אין תחליף למגע האנושי, לשיחות הטלפון, לפגישות האישיות עם פעילי המפלגה ולחוגי הבית שמקיימים בכל רחבי הארץ. אני חורשת את הארץ מקריית שמונה ועד אילת”.

ברק מוסיפה: “בנוסף לכך, יש לי יתרון מובנה על שאר המתמודדות מולי, מפני שאני פאנליסטית קבועה בתוכניות טלוויזיה בכל הערוצים המובילים. אני מופיעה בתדירות גבוהה כיועצת אסטרטגית בפאנלים שמתקיימים בטלוויזיה, כנציגה של הצד הימני של המפה הפוליטית, מול נציגים שמייצגים את הצד השמאלי של המפה. במסגרת אותם פאנלים, אני מייצגת כמובן את עמדת הליכוד ועמדת ראש הממשלה. כך שלמעשה בניגוד למועמדות אחרות, יש לי גם את הפלטפורמה הזו וציבור מאוד רחב נחשף לעמדות שלי ולאופן שבו אני מציגה את הדברים”.

הקול של האוכלוסיות המוחלשות

ברק היא מנכ”לית ובעלים של חברה לייעוץ אסטרטגי. במסגרתה הובילה עשרות מאבקים פרלמנטריים, רפורמות ושינויי חקיקה בתחומים הכלכליים והחברתיים.

היא מביאה דוגמאות לנושאים שהצליחה לקדם: “אני מייצגת את ועד ראשי המכללות. לדעתי, המכללות עשו את המהפכה הכי משמעותית בהנגשת ההשכלה הגבוהה לפריפריה. במקביל לאוניברסיטאות, לאורך השנים נפתחו למעלה מ-20 מכללות ציבוריות ברחבי הארץ. זה גם מנגיש את ההשכלה האקדמית לפריפריה, וגם עוזר לפתח את אותן ערים שבהן נפתחו מכללות, בכך שלאותן ערים מגיעות אוכלוסיות חדשות של חבר’ה צעירים ואיכותיים. במקומות הללו נפתחות יותר מסעדות, בתי קפה ועסקים נוספים וזה תורם לכלכלה של המקום”, היא אומרת.

“אנחנו כל הזמן משכללים את ההטבות לאותן מכללות, בכדי שהן יוכלו להמשיך ולהתקיים ואנחנו גם תמיד מחפשים דרכים לשכלל את אותן מכללות, כדי שיגדילו את היקף הפעילות האקדמית שלהן. אני מייצגת גם את עמותת ‘גדולים מהחיים’. זו עמותה לילדים חולי סרטן. פעלתי בין השאר להוביל תיקוני חקיקה שיסייעו לחולי סרטן ובני משפחתם. לאותם ילדים יש צורך בין השאר לפתוח מוסדות לימודיים מיוחדים שיוכלו להתאים להם, ובנוסף יש צורך לסייע לבני המשפחה שיוכלו לטפל בילד החולה מבלי שהפרנסה שלהם תיפגע”.

קרן ברק בהנחת אבן הפינה ל”בית שולמית” בבאר שבע לצידם של שמעון בוקר, סגן ראש עיריית באר שבע ויו”ר סניף הליכוד בעיר וח”כ יעקב מרגי | צילום: פרטי

בהקשר זה, לאחרונה הונחה אבן פינה בבאר שבע ל”בית שולמית” של עמותת ‘גדולים מהחיים’ ע”ש ד”ר שולמית כצמן ז”ל, שהייתה ממייסדי העמותה. “בית שולמית” שיוקם בשכונה ג’ בעיר, ליד בית החולים “סורוקה”, יכלול את “גן החלומות”, מרכז חינוכי שיקומי וסטרילי לילדים המחלימים מסרטן, ע”ש E.V Legacy FUND, אשכול גני ילדים, מעון לפעוטות עד גיל 3 וכיתות לימוד א’ ו-ב’ ללא תשלום, בהתאם לחוק לימוד חובה. המרכז מיועד לילדים מחלימים מהמחלה הקשה מאזור באר שבע והנגב, כמו גם מאופקים ושדרות, אשקלון ואשדוד, נתיבות והאזור, ערד והסביבה, רהט והפזורה. בדרום ישנם יותר מ-150 ילדים חולי סרטן, כמחצית מהם בגיל הרך. יהיו בו חדרי כיתות, ג’ימבורי, אזור משחקים, חדרי טיפולים (במוזיקה או טיפול חודשי) וחלל גדול, שיחולק בעת הצורך לפעילויות שונות לפי צרכי הילדים. הטקס נערך במעמד ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ’ ובכירי העירייה, מנכ”ל עמותת ‘גדולים מהחיים’ ליאור שמואלי, ח”כ יעקב מרגי, יו”ר ועדת החינוך בכנסת ומכובדים נוספים.

במסגרת מאבקים נוספים שהובילה, ברק נלחמה להורדת מחירי האינטרנט והטלוויזיה הרב ערוצית, נלחמה למען הגדלת תקציבי האוצר לסלי מזון לנזקקים, סייעה במאבק למען חקלאי ישראל נגד הטלת מע”מ על פירות וירקות ונגד העלאת מחירי העופות. זאת לצד פעילות למען הפחתת הרגולציה על עסקים במסגרת רישוי עסקים, פעילות למען הגברת התחרות בשוק הבנקאות המונופוליסטי ועוד.

במידה ותיבחרי לכנסת, מהם הנושאים שתרצי לקדם?

“ארצה לטפל בהפחתת יוקר המחייה. צריך לסייע בהטבות מס לעסקים קטנים, הפחתת רגולציה לעסקים בכלל ולפשט את התהליך של רישוי עסקים. סיוע לזוגות צעירים. להמשיך את המלחמה להורדת מחירי הדיור. להילחם למען ילדים באשר הם. מערכת החינוך שלנו תקועה בשנות ה-90. יש הרבה מאוד זרמים בחינוך שצריך לפתוח את השערים אליהם, כדי שנוכל להתאים את מערכת החינוך לכל ילד בישראל, בהתאם לצרכים של כל ילד, כפי שזה קורה במקומות אחרים בעולם. להילחם למען נשים ולמען קשישים, שהקול שלהם פחות נשמע ואני מתחייבת להיות הקול החזק שלהם בליכוד, בכנסת ובתקשורת. אני אדם מאוד נגיש וכשאזרחים יפנו אליי בסוגיה של עוולה שנגרמה להם, אני אטפל בעניין עד שהעוולה הזו תתוקן. בנוסף, אני יודעת לקחת נושאים, לפרק אותם ולתקוף אותם כדי להשיג תוצאות ואת זה אני מתכוונת להביא לכנסת. יש לי את היכולות והכוח שאין לאחרים, ואת זה אני רוצה לרתום לטובת הציבור כחברת כנסת”.

הנבחרת הטובה ביותר

חקירותיו במשטרה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפרשות 1000, 2000 ו-4000, תופסות נפח תקשורתי גדול ועושה רושם שזו תהיה אחת הסוגיות המדוברות ביותר במערכת הבחירות הנוכחית. לברק יש מסר ברור בסוגיה: “ראש הממשלה, כמו כל אזרח אחר, הוא חף מפשע עד שלא יוכח אחרת. חזקת החפות במדינת ישראל קצת נשכחה על ידי מספר אנשים כשמדובר בבנימין נתניהו. עד שבבית משפט לא יוחלט אחרת, כל אדם בישראל זכאי. בהקשר של ראשי ממשלה בישראל, נחקק חוק מיוחד שיש בו הרבה מאוד מדרגות, כדי למנוע מצב שבו חשדות מוקדמים יובילו להדחתו, ולאחר מכן יתברר שלא היו דברים מעולם, אחרי שהוא כבר הודח מתפקידו”.

יתרון על המתמודדות האחרות. ברק | צילום: פרטי

לדבריה של ברק, הליכוד לא קם ונופל רק על נתניהו: “הנבחרת של הליכוד היא הטובה ביותר. בגלל שאנחנו מפלגה דמוקרטית בניגוד למרבית המפלגות בכנסת וכל אחד מהשרים חייב להוכיח את עצמו לקראת הפריימריז, בכל משרד ממשלתי שבו נמצא שר מהליכוד, הוא חייב להראות רקורד של עשייה ותוצאות במסגרת התפקיד שלו, כדי לזכות באמון הבוחרים. כלומר, אותו שר צריך להראות שהוא הגדיל את תקציב המשרד, הוביל רפורמות וקידם נושאים שסייעו לאזרחים. ישנה תחרות בריאה בין שרי הליכוד בהקשר של מי עושה יותר למען הציבור הישראלי. בגלל זה בליכוד מייצרים את הנבחרת הטובה ביותר, עם המנהיגים הטובים ביותר, לצידו של ראש הממשלה. בקדנציה האחרונה בכל משרדי הממשלה שבהן כיהנו שרים מהליכוד, נעשו רפורמות לטובת הציבור, כמו שלא נעשה במשך הרבה מאוד שנים”.

על אילו סוגיות לדעתך יוכרעו הבחירות הפעם. האם בנושאים מדינים וביטחוניים או בנושאים כלכליים?

“כמו בכל מערכת בחירות, גם בבחירות הללו, כל מפלגה תנסה למשוך את דעת הקהל במסגרת הקמפיין שלה לכיוון שאליו היא יותר חזקה. למזלי הטוב, אני שייכת למפלגה שמובילה בתחום המדיני להסכמים ומערכות יחסים עם מדינות שונות שנרקמו לאחרונה, אשר לא היו כדוגמתם בעשורים האחרונים. ראש הממשלה שלנו נחשב לאחד משלושת המנהיגים המובילים בעולם, לצד ולדימיר פוטין ודונאלד טראמפ. גם בתחום הביטחוני, הקבינט הביטחוני בהובלתו של ראש הממשלה, מוביל היום את הדברים באחריות וגם בתחום הכלכלי, הממשלה הזו הובילה מהפיכות גדולות לטובת הציבור הישראלי. כך שמכל הבחינות, בתחום המדיני, הביטחוני והכלכלי אנחנו מובילים על פני כל המפלגות”.

כתבות נוספות במגזין

0

חג שבועות תעשה לך

ספיר חלמיש, אחת ממפיקות האירועים המוכרות בנגב, בהפקת שבועות לבנה במיוחד, רגע לפני שהיא עצמה עולה על לבן ונכנסת מתחת לחופה

מגזין27 במאי 2020    7 דקות
0

חזל”ש, בערך

בקניונים בודקים חום לכל לקוח, בחנויות מסתובבים עם מסכות, ובמסעדות תפריטים חד פעמיים, באר שבע חוזרת לשגרה כמעט מלאה

מגזין21 במאי 2020    13 דקות

כתיבת תגובה

 • נתי
  מקווה מאוד שלא תבחר

  קרן ברק למיטב ידיעתי היא מתומכי חוק חזקת הגיל הרך. חוק מזעזע שאין לו מקום במדינה דמוקרטית ושמפלה אימהות בכך שהוא מקבע אותן כמטפלות העיקריות לאחר גירושין, ומפלה את האבות בכך שאין הוא מאפשר להם הגדרה הורית שווה..

 • אודי מירושלים
  שום דבר על עבודתה כלוביסטית וניגודי עניינים?

  לא רציני. כלוביסטית קרן ברק ייצגה את האינטרסים של ההון בכנסת, יש הרבה נושאים בהם יש ניגוד עניינים מובנה. בכתבה לא מוזכר כלום, מוזמנים לקרוא במקום אחר:
  https://www.themarker.com/.premium-1.6913833