מגזין

כישלון ממשלתי במעבר צה”ל דרומה

מגזין29 במאי 2018    5 דקות
0

בראיון מיוחד ל"שבע" אומר יו"ר מפלגת "יש עתיד", שר האוצר לשעבר יאיר לפיד, שאין מי שפועל בממשלה בעניין למען בירת הנגב, ובין היתר הוא מביע את קנאתו במחליפו בתפקיד השר משה כחלון (ונזהר שלא לפגוע בו...), מגלה מי מייצג את מפלגתו במועצת העיר באר שבע, וחושף את הפיתרון שלו למצוקת הדיור. לפיד יסדר?

כישלון ממשלתי במעבר צה”ל דרומה
יאיר לפיד. "תגיד לי אתה מה המצב בבאר שבע; אתה גר שם, ורואה שאין תוצאות" | צילום: "יש עתיד"

מטוטלת הסקרים נוטה, בימים אלה, באופן ברור לטובת מפלגת “הליכוד”, בראשות בנימין נתניהו. אולם, את שר האוצר לשעבר, יו”ר מפלגת “יש עתיד” יאיר לפיד, זה ממש לא מייאש. ל”שבע” נמסר, שבמוצאי השבת הקרובה, יגיע לפיד למפגש עם תושבי באר שבע, שנקבע להתקיים באולמי “הינומה” בעיר.

מר לפיד, כשראיינו אותך לפני כשנה, אתה די הובלת בסקרים. שנה עברה, ואתה שוב חוזר להיות שני. לא מדכא?

“תראה זה תקופות, שבאות והולכות. אם היית מדבר איתי לפני שלושה חודשים, אז הובלנו בסקרים, ועכשיו נתניהו מוביל בסקרים. אין לי שום בעיה להיות אנדרדוג; מהיום שנכנסנו לחיים הפוליטיים, היינו אנדרדוג. מה שחשוב כרגע זה לא המספרים, אלא המגמות, והמגמה היא שיש רק שתי מפלגות, שרצות לראשות הממשלה, וזה ‘הליכוד’ ו’יש עתיד’, כלומר נתניהו ואני. והמספרים יעלו ויירדו, וככה זה יהיה עד הסוף”.

על התחושה של רבים בבאר שבע, שאינם מרגישים בנוכחות משמעותית של “יש עתיד” בעיר, שהבענו בפניו גם בראיון אשתקד, אומר לפיד: “לא הסכמתי איתך גם אז; אני חושב, שיסמין עושה עבודה מצוינת, ותמשיך לעשות עבודה מצוינת. ונכנס אלירן מימון, ראש מטה צעיר, נמרץ, חכם, בחור קצין קרבי, בדיוק סוג הפרופיל, ש’יש עתיד’ מחפשת בכל הארץ, ועושה עבודה מצוינת. אני חושב, שאנחנו מתקדמים בכיוון הנכון”.

ומה לגבי הבחירות למועצת העיר?

“יסמין בוודאי תרוץ. תראה, מי שמתעסק בזה זה מאיר כהן (שר הרווחה וראש עיריית דימונה לשעבר – י.ס.ד). את ההחלטות נעשה, בשבועות הקרובים. ‘יש עתיד’ רוצה להיות גם במועצת עיריית באר שבע הבאה. יסמין היא הנציגה שלנו (כרגע) במועצה, ותמשיך להוביל אותנו במועצה”.

יושב עם הצבא. לפיד בשטח | צילום: “יש עתיד”

“פיתרון משולב”

לפיד איננו מרוצה כלל מהתנהלות הפרויקט הלאומי של מעבר צה”ל דרומה: “הממשלה הזאת הנוכחית, כל פעם שיש מסיבת עיתונאים ומצלמות, הם מיד מגיעים, וכל פעם שצריך לעשות את העבודה, הם נעלמים. מעבר צה”ל דרומה הוא פרויקט לאומי חשוב מאין כמותו, וכרוך בהפעלה ובעבודה מתמשכת על תחבורה, תעסוקה, מגורים וכדומה, והעבודה עליו לא נעשית. הצבא כל הזמן מביע חשש, ואני חושב איתם בוועדת החוץ והביטחון, בה אני חבר, איך הם יצליחו לעשות את המעבר, כשאין תשתיות מהמדינה, בעיקר תחבורה. תגיד לי אתה מה המצב בבאר שבע; אתה גר שם, ורואה שאין תוצאות”.

ומה תעשה אתה אחרת, כראש ממשלה, אם תצליח להגיע לתפקיד?

“זה השקעה מאסיבית בנגב, כדי שיהיה מקום שכולם רוצים לחיות בו, בין אם הם קצינים ובין אם לא. וזה לא רק מה אומר אותו קצין, אלא גם מה אומרת אשתו, שלא בא לה לגור בדרום. כשהייתי שר האוצר, עבדתי קשה למען קריית גת, ועשינו סדרה של דברים: חתמתי על ההסכם הגדול של המפעל השני של ‘אינטל’ והסכם הגג על בניית ‘כרמי גת’, שכונת מגורים לזוגות צעירים, והבאתי את שר החינוך כדי שיהיו בתי ספר וגנים טובים, ותחבורתית העיר קרובה לכביש 6 ומחוברת ברכבת”.

ולפי אותו היגיון, שהוביל אותו במעשיו כשר אוצר בקריית גת, מדגיש יו”ר “יש עתיד”: “צריך לגבש פיתרון משולב, שירים את העיר קדימה. תגיד לי אתה, מי עושה את זה למען באר שבע”?

דווקא קיימת מערכת יחסים חמה בין ראש העירייה רוביק דנילוביץ’, לנתניהו, והם כל הזמן מחמיאים זה לזה…

“מערכת יחסים זה טוב וחשוב, ואני באופן כללי מעדיף, שאנשים ידברו טוב ויפה אחד לשני; הרי, השיח הישראלי קשה ומר, אבל מבחינת התוצאות בשטח, של יישום פרויקט לאומי ראשון במעלה, הכל תקוע. רק הממשלה אשמה בכך. הצבא, אם יתנו לו את התנאים, הוא כבר אמר ‘כן'”.

לעומת “הממשלה”, עליה הוא מותח ביקורת קשה, כפי שקראתם, לפיד דווקא די נזהר בכבודו של כחלון, שותפו הפוטנציאלי בממשלה בהובלתו, והוא אף אומר: “אני קצת מקנא בו לפעמים, מפני שכאשר נכנסתי להיות שר אוצר, זה היה בעיצומו של משבר כלכלי גדול, שהייתי צריך לחלץ ממנו את המשק. עשיתי זאת, וזה לא היה קל. העברתי לכחלון משק חזק מאוד, עם הרבה מאוד כסף בקופה; הרבה יותר קל וכיף להיות שר אוצר, עם משק חזק וכסף בקופה”.

ול”יש עתיד”, מסתבר, יש רעיון מעניין איך לפתור את בעיית מחירי הדיור: “תוכנית הדיור שלנו הייתה תמיד בנייה של 150 אלף דירות להשכרה, דבר שהיה מוריד את מחירי השכירות והדיור לקנייה, והופך את הליכי התכנון והבנייה להרבה יותר פשוטים. במקומות שהספקנו לעשות את זה, העניין עובד מצוין, כמו בגליל ים ובחיפה. אנחנו רוצים להמשיך את התוכנית הזו, שקיימת היום, רק לא מתקדמת. תאר לעצמך שיש בבאר שבע 10- 12 מגדלי דירות, בשכונות טובות, עם שלושה וארבעה וחמישה חדרים, במחיר מפוקח, וגני ילדים טובים ליד. ואז, מי שמחפש דירה לקנייה, יודע שהוא יכול לגור בינתיים בזול ברמה גבוהה. אז, הוא פחות לחוץ לקנות, והמחירים יורדים גם לקנייה”.

הראיון המלא בגיליון סוף השבוע הקרוב של עיתון “שבע”

“הכל תקוע. רק הממשלה אשמה בכך”. לפיד | צילום: יש עתיד

כתבות נוספות במגזין

0

חג שבועות תעשה לך

ספיר חלמיש, אחת ממפיקות האירועים המוכרות בנגב, בהפקת שבועות לבנה במיוחד, רגע לפני שהיא עצמה עולה על לבן ונכנסת מתחת לחופה

מגזין27 במאי 2020    7 דקות
0

חזל”ש, בערך

בקניונים בודקים חום לכל לקוח, בחנויות מסתובבים עם מסכות, ובמסעדות תפריטים חד פעמיים, באר שבע חוזרת לשגרה כמעט מלאה

מגזין21 במאי 2020    13 דקות

כתיבת תגובה