בריאות

לראשונה בישראל: ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע בסורוקה

בריאות5 בספטמבר 2021    4 דקות
0

הניתוח להפרדת התאומות בנות השנה בוצע באמצעות צוותים רפואיים של מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת כללית, בשילוב עם מומחים בינלאומיים, לאחר היערכות והכנה של חודשים ארוכים

לראשונה בישראל: ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע בסורוקה
הופרדו לאחר לידתן | צילומים באדיבות מרכז רפואי סורוקה

ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע ביום חמישי האחרון במרכז הרפואי סורוקה. התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט בשנה שעברה, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו.
עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח. נעשתה הכנה לקראת לידתן המורכבת שכללה את צוות מרכז סבן למיילדות, רופאים ואחיות ממרכז סבן לרפואת ילדים, אנשי הרדמה ודימות.צוות ייעודי נערך במשך חודשים ארוכים במעין "פקודת מבצע" לקראת יום ניתוח ההפרדה שנעשה במספר שלבים.

במקרה הנוכחי, בשלב הראשון הכניס הצוות המטפל לפני מספר חודשים מרחיבי עור ורקמה במטרה לייצר עור עודף שישמש לסגירת הקרקפת של שתי הבנות לאחר ההפרדה.

במהלך החודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, היו תחת ניטור רציף של המכון להתפתחות הילד בסורוקה ביחד עם השירות הסוציאלי שליווה את בני המשפחה, בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן.

הן הגיעו לביקורות באופן קבוע בבית החולים, ובשלושת החודשים האחרונים הגיעו לטיפול תכוף יותר כדי להמשיך בפעולת הרחבת העור ולהכינן לשלב הסופי.

הצוות המולטידיסציפלינארי השתמש בשני מודלים לקראת הניתוח: מודלים תלת ממדיים ומודלים של מציאות מדומה  (VR).
המודלים התלת ממדיים של חברת  STRATASYS 3D4Oמבוססים על הדמיות ה-CT, ה-MRI ואנגיוגרפיה, והם מדמים בצורה האמינה והמדויקת ביותר את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים.
באמצעות מודלה-VR של חברת SURGICAL THEATER ניתן היה לעשות סימולציות של הניתוח ולתכננו בצורה המדויקת ביותר שיש. באמצעות מודל זה ניתן להיכנס לעומק החיבור ביניהן, לראות כלי דם משותפים ולבצע סימולציה של כל שלבי הניתוח. בוצעו עשרות חזרות וסימולציות של כל שלבי הניתוח בכל אחד מהמודלים של כל אנשי הצוות השותפים.

 

בניתוח עצמו, לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות. בשלב זה התפצלו אנשי הצוות לשתיים, שעבדו במקביל בשני חדרי ניתוח נפרדים, וביצעו שחזור של הגולגולת של כל אחת מהבנות וסגירת העור.

לניתוח שארך למעלה מ-12 שעות, היו שותפים כ-50 אנשי צוות מכל בית החולים, שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, בכירורגיה פלסטית, בהרדמה בילדים, מטיפול נמרץ ילדים, בדימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית וצוותי לוגיסטיקה.

כמו כן נטלו בו חלק גם  שני מומחים בינלאומיים, להם ניסיון קודם בניתוחים מהסוג הזה: ד"ר אובייס ג'לני (Owase Jeelani) נוירוכירורג ילדים מביה"חGreat Ormand Street Hospital , London  באנגליה, מייסד העמותהGemini Untwined, שעוסקת בטיפול ובמחקר בתאומים המחוברים בראשם, וד"ר דיויד סטפנברג (David Staffenberg) , מומחה בכירורגיה פלסטית מ- NYU LANGONE בארה"ב.

שיתוף פעולה עם צוותים בינלאומיים

 

את הניתוח וההכנות לו הובילו: ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקהTEAM LEADER , ד"ר ישראל מלמד, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה, ד"ר יובל סופרו, סגן מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה וד״ר עידו בן צבי מהמחלקה לניורוכירורגיה.

פרופ' אלדד זילברשטיין, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בסורוקה, ד"ר ירון שהם, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית.

פרופ' אלכס זלוטניק, יו"ר החטיבה להרדמה וטיפול נמרץ, ד"ר אבנר לאון, ד"ר סרגיי צרגורודצב, ד"ר אנה גריבניוב וד"ר יותם ז'אט מהחטיבה להרדמה, וצוות טכנאי הרדמה.

פרופ' אילן שלף, מנהל מכון הדימות בסורוקה, ד"ר אלה בנקוביץ' וד"ר רוסה נובואה ממערך הדימות.

ד"ר צחי לזר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים, ד"ר יובל כוורי, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ ילדים.

טל חיון, אחות אחראית חדר ניתוח דרומי, ריקי באינר, מנהלת סיעוד חדרי ניתוח והתאוששות וצוות הסיעוד בחדר ניתוח: ברוריה אסולין, אוהד שניידר מזרחי, טל כרמל, אוקסנה ישראלוב, ולדיסלב שיף, גלינה מרן, זאב גרינברג, עטואה אבו עראר ואבישי כהן.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה: "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ-20 פעמים בלבד, ולראשונה בארץ. ובמקרה זה גם בתינוקות צעירות מאוד. הניתוח וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בבית החולים, והוא מחזק את תחושת השליחות שבזכותה הפכנו להיות רופאים. הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של התאומות".

ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "כמרכז על רפואי שאחראי על בריאות תושבי הנגב, נערכנו מבעוד מועד לניתוח משמעותי ונדיר זה עם הצוותים המובילים בבית החולים יחד עם צוות רופאים בינלאומי. אני גאה מאד בצוותים שלנו, מכל התחומים והסקטורים שנרתמו לניתוח מאתגר ומורכב זה. מאחל רפואה שלמה לתאומות ולמשפחה".

כתבות נוספות בבריאות

0

בבאר שבע שומרים על בריאות הפה במרכזי...

בריאות15 באוגוסט 2022    דקה אחת
0

הטכנולוגיה של נאס"א לפתרון כאבים  

הגוף שלנו חווה לא מעט מיחושים וכאבים שונים שיכולים להישאר לתקופת זמן משמעותית. הרצון הגדול להיפטר מהכאב גורם לנו ליטול לא מעט כדורים שאולי מקלים מעט ומקהים את התחושה, אך לא מעבר. לטכנולוגיה יש מגוון פתרונות שעוזרים להיפטר מהכאב לתמיד.

בריאות9 בנובמבר 2021    3 דקות

כתיבת תגובה