בריאות

הסכם לשיתוף פעולה בפיתוח טיפול ממוקד בסרטן

בריאות24 בספטמבר 2019    2 דקות
0

על ההסכם חתמו חברת מסחור הטכנולוגיה של אוניברסיטת בן גוריון וחברת Vaxil Bio

הסכם לשיתוף פעולה בפיתוח טיפול ממוקד בסרטן
פרופ' איילת דוד | צילום: דני מכליס. אב"ג

BGN Technologies, חברת מסחור הטכנולוגיה של אוניברסיטת בן גוריון, הודיעה באחרונה, שחתמה על הסכם רישוי עולמי עם Vaxil Bio TSX VENTURE: VXL, חברת ביו-טק המתמקדת בטיפולי אימונותרפיה חדשניים לטיפול בסרטן ובמחלות מידבקות, עבור פיתוח ומסחור של טיפול ממוקד בסרטן.

ל”שבע” נמסר, שהטכנולוגיה שהמציאו פרופ’ איילת דוד וקבוצת המחקר שלה, במחלקה לביו-כימיה ופרמקולוגיה קלינית שבפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטה, כוללת פולימר חדש שמכוון כלפי החלבון E-selectin לצורך עיכוב הצמיחה והתפשטות הגרורות של גידולים סרטניים. הסלקטינים הם משפחת חלבונים החשובים ליצירת קשר בין תאים שנעים בזרם הדם לבין דפנות כלי הדם. רמת הביטוי של E-סלקטין עולה בעקבות אותות מציטוקינים מעוררי דלקת, והוא מתבטא רק על דפנות כלי דם מודלקים, המניידים תאי דם לבנים ותאים סרטניים אל תוך אזורים מודלקים או סרטניים תוך קידום תהליך יצירת הגרורות.

החוקרים באוניברסיטת בן גוריון פיתחו פולימר סינתטי חדש הנקשר בחוזקה ל-E-סלקטין, ומאפשר שיגור ממוקד של תרופות לגידולים סרטניים ולגרורות. ניסויים במודלים בבעלי חיים לגידולים סרטניים ולגרורות הראו שגישה זו מובילה לתוצאות רפואיות מבטיחות, מגבירה הצטברות של התרופה בגידולים סרטניים, מורידה באופן משמעותי את קצב צמיחת הגידולים בניסויים פרה קליניים, ומאריכה בצורה דרמטית את ההישרדות של עכברים עם גרורות ריאתיות של סרטן העור האלים מלנומה.

ד”ר אורה הורוביץ (סמנכ”לית בכירה לפיתוח עסקי ב-BGN Technologies): “אחד האתגרים הגדולים ביותר בפיתוח תרופות לטיפול בסרטן הוא שיגור התרופה אל התאים הסרטניים מבלי לפגוע בתאים ובאיברים בריאים. הפולימר שפותח בידי החוקרים באוניברסיטה מתמקד רק בכלי דם מודלקים, ומאפשר בכך לשגר תרופות בצורה סלקטיבית לרקמות מודלקות וסרטניות מבלי לפגוע ברקמות בריאות”.

יישום נוסף עם תוצאות מבטיחות כרוך בשימוש בפולימר החדשני בפני עצמו, ללא מטען תרופתי, כדי לחסום אינטר-אקציות חלבוניות שמתווכות בידי E-סלקטין, ולעכב בצורה כזו את הגיוס של תאי דם לבנים ושל תאים סרטניים אל תוך רקמות מודלקות וסרטניות. גישה זו מפחיתה את החדירה של תאים סרטניים מזרם הדם אל הריאות, והיא גם מעכבת גיוס של תאי דם לבנים והתפתחות דלקת במודלים בבעלי חיים לפגיעה בכבד ולטרשת עורקים.

פרופ’ איילת דוד: “האסטרטגיה הטיפולית של שימוש בפולימר ללא תרופות נחשבת בטוחה ביותר, מכיוון שאין לפולימר מרכיבים תרפויטים קונבנציונליים. יתר על כן, מכיוון שהפולימר נטול התרופות יעיל מבלי להיכנס אל תוך התאים, הפשטות שלו בהשוואה למערכות פולימריות אחרות שצריכות לחדור את תוך התא, צופנת הבטחה גדולה לטיפול בסרטן ובדלקות”.

דוד גורן, מנכ”ל Vaxil Bio: “אנחנו מאוד נרגשים על ההזדמנות לעבוד עם פרופ’ דוד, ולחזק ביחד את היכולת שלנו לעזור למטופלים עם צרכים רפואיים משמעותיים, שאין להם מענה באונקולוגיה ובתחומים נוספים. דוד וקבוצת המחקר שלה פיתחו פלטפורמה טכנולוגית מבטיחה, שבשילוב הפלטפורמה, הידע והניסיון שלנו יאפשרו לנו לקדם את מדע הטיפול בסרטן באימונו-תרפיה”.

כתבות נוספות בבריאות

0

קורונה : מסלולי החולים הנוספים מהדרום

מסעדה, תחבורה ציבורית ומסיבת פורים במועדון. אלה מסלולי חולי הקורונה החדשים שאושפזו בסורוקה

בריאות17 במרץ 2020    2 דקות
0

מיון נשימתי (רספירטורי) הופעל לפני יומיים במלר״ד...

6 מאושפזים ב"מתחם הקורונה" בבית החולים

בריאות12 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה