בריאות

כשחדשנות פוגשת רפואה

בריאות11 בדצמבר 2018    3 דקות
0

פרס כספי הוענק לזוכי אתגר האקתון הבריאות "Smart Bedside Challenge", שהתקיים בבית החולים "סורוקה" 

כשחדשנות פוגשת רפואה
"פיתרונות יצירתיים". פרופ' איפרגן ונציגי הקבוצה הזוכה בהאקתון | צילום: רחל דוד "סורוקה"

בית החולים "סורוקה" לקח על עצמו אתגר של פיתוח פיתרונות לצרכי רפואה ברמה בינלאומית, פיתוח של ידע וטכנולוגיה רפואית במענה לצרכים רפואיים טיפוליים, וחבר למכון הישראלי לחדשנות, במטרה לקדם תהליך של טיפוח ופיתוח חדשנות. ל"שבע" נמסר, שכחלק מאסטרטגיה זו, התקיים בשבוע שעבר, האקתון הבריאות "Smart Bedside Challenge", אירוע ייחודי של תחרות אינטנסיבית, המשתפת ידע בין המשתתפים.

כל הנוכחים יכלו להשמיע את קולם, כדי למצוא פיתרונות יצירתיים לאתגר שהוצב בפניהם, והאירוע איפשר התנסות ייחודית בפיתוח מואץ של הפיתרון, תוך אינטראקציה, שהיוותה בסיס לקידום רעיונות חדשניים, להעברת ידע וליצירת שיתופי פעולה. בהאקתון השתתפו יותר מ-100 אנשי צוות רפואי, אנשי אקדמיה ואנשים מתחומים שונים (מדעי מחשב, הנדסה, רפואה, ביו רפואה, עיצוב, תעשייה והיי-טק). במשך כ-30 שעות, התמודדו 16 קבוצות בהנחיית 24 מנטורים מתחומים מגוונים, שסייעו למשתתפים לפצח את האתגר.

במהלך ההאקתון, הוצעו פתרונות יצירתיים לפיצוח האתגר Smart Bedside Challenge, וביניהם אפליקציות שונות לשיפור השירות למטופל, מערכת לניטור פעילות מטופל בשיקום גם ללא נוכחות איש צוות רפואי, מציאות רבודה להקלת חוויית האשפוז, מתקן חכם לקיבוע טאבלט ו/או סמארטפון, סנסורים למניעת רעש בסביבת המטופל, רשת חברתית פנימית ומוצר המדמה הליכה למניעת פצעי לחץ .

הפיתרון הזוכה התייחס לנפילות מטופלים, סיבוך מסוכן בעת אשפוז בבתי חולים, והציע להוריד את המיטה באופן אוטומטי, למניעת נפילות, כלומר כשמטופל שוכב במיטה לפחות חצי שעה, המיטה תבדוק אם יש הפרעות בסביבתה, ותרד מעצמה, עד לגובה של כיסא סטנדרטי, ואז המטופל יוכל לרדת מהמיטה בקלות, ובכך תימנע נפילתו. פיצוח זה זיכה את פותריו בפרס כספי בסך 10,000 שקלים.

"רעיון פשוט וישים". משתתפי ההאקתון | צילום: רחל דוד "סורוקה"

בתחרות שפטו 9 אנשי אקדמיה, רפואה ותעשייה: פרופ' גל איפרגן (יו"ר החטיבה לרפואת המוח ומנהל המחלקה הנוירולוגית ב"סורוקה"), פרופ' דן גרינברג (ראש המחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון), ירדן נבו (המשנה למנהל בית החולים), אביעד ליזרוביץ (מנהל יחידת המחשוב ומערכות מידע במוסד), ד"ר ארז שלום (חוקר בכיר במרכז המחקר למערכות מידע רפואיות באב"ג ו-CTO PLAYWORK), יעל אופיר (מנהלת תחום בריאות דיגיטלית ומדעי החיים במכון הישראלי לחדשנות), ד"ר אסתר לוצאטו (מנהלת שותפה בקבוצת "לוצאטו" וחברת עמותת "ידידי 'סורוקה'"), דויד צור (מנהל צוות פיתוח והנדסת מוצר בחברת "טאבולה" בבאר שבע) וזיו גומא (מנהל צוות אלגוריתם ב"טאבולה").

נועם חסון, מחברי הקבוצה הזוכה: "השתתפותנו בהאקתון הייתה חוויה יוצאת מן הכלל, שכללה למידה, תמיכה, הכוונה ועזרה יוצאת דופן מצוות המנטורים ומהצוותים, שהובילו את הפרויקט ב'סורוקה'. היה לנו חשוב למצוא פיתרון פשוט וישים, שיצליח לתת מענה לבעיה אמיתית. האווירה בהאקתון ובקבוצה הייתה נהדרת, וכל אחד הביא לידי ביטוי את יכולותיו. הרעיון שלנו הוא פשוט וישים, ואני מאמין שהפשטות מנצחת. חשוב לציין, שהרעיונות היו יצירתיים ומעניינים".

מנהל בית החולים, ד"ר שלומי קודש: "ההאקתון שקיימנו ב'סורוקה' הוא ביטוי לכך שאנו בעולם הרפואי מבינים שהסביבה שלנו משתנה. כפועל יוצא, אנחנו מקדמים תהליכי חדשנות ופיתוח רבים, המעצבים את בית החולים שלנו כבית חולים חכם, חדשני וידידותי למטופלים ולבני משפחותיהם. כמרכז רפואי מוביל, שמטפל באוכלוסיה כל כך גדולה ומגוונת, אנו פותחים את שערינו לקהל שסביבנו במתן פיתרונות לאתגרים פשוטים כמורכבים. ההאקתון הוא פרויקט 1 מתוך פרויקטים רבים בשיתוף גופים מובילים נוספים בדרום למען תושבי הנגב".

ונבו סיכם: "כחלק  מהתפישה של 'סורוקה', ששם את המטופל ומשפחתו במרכז, ומתוך אמונה שהקהילה היא חלק מבית החולים, יוזם 'סורוקה' פרויקטים מגוונים בתחומים שונים, במטרה לתת מענה לצרכים השונים של המטופל. מטרת פרויקטים אלו היא לשלב את כלל הקהילה בתהליכי החדשנות, המתפתחים בבית החולים, ולקחת חלק בעיצובו של 'סורוקה' כבית חולים חכם וחדשני, המחובר לצרכי השטח. במהלך ההאקתון, הועלו פיתרונות יצירתיים ומעוררי השראה".

כתבות נוספות בבריאות

0

דגימה מצילת חיים

המטופל ה-100 אלף של בנק הדגימות הראשון בישראל שהוקם בידי "מכבי שירותי בריאות" הוא באר שבעי, שופט הכדורגל יוסי בהלקר, שאומר: "מרגש לדעת שאולי בעתיד בזכות הדגימה שנתתי, מישהו יינצל"

בריאות23 בספטמבר 2019    4 דקות
0

הילד מושתל הלב חוזר לשגרה

שלוש שנים לאחר שרופא מכבי ד"ר טוליו הציל את חייו - כבר לא ייאלץ הילד שלום דב לנסוע בכל שבוע מערד לבית החולים בפתח תקווה

בריאות12 בספטמבר 2019    3 דקות

כתיבת תגובה