בריאות

עשור של מצוינות רפואית בינלאומית

בריאות4 בנובמבר 2018    3 דקות
0

"סורוקה" הוא בית החולים הראשון בארץ, שעבר בהצטיינות את מבדק האקרדיטציה זו הפעם הרביעית, והיחיד המחזיק בתקן זה יותר מעשור

עשור של מצוינות רפואית בינלאומית
"שיפור מתמיד". צוות הבודקים מה-JCI עם ד"ר קודש (רביעי משמאל), נבו (שלישי משמאל) וכהן (חמישית משמאל) | צילום: רחל דוד, "סורוקה"

הישג נאה לבית החולים "סורוקה" מקבוצת "הכללית": ל"שבע" נמסר, שבימים אלה עבר בית החולים בהצטיינות את מבדק האקרדיטציה זו הפעם הרביעית, והוא המוסד הרפואי היחיד המחזיק בתקן זה יותר מעשור, עם הסמכה לתקן איכות ובטיחות בינלאומי של ה-JCI האמריקני, בגרסה 6 המתקדמת שלו וכבית חולים אקדמי, דבר המעמיד את המוסד בשורה הראשונה של סטנדרט עולמי עם בתי החולים האיכותיים בתבל.

"סורוקה" הצטיין במבדק ההסמכה הפורמלי של הארגון הבינלאומי Joint Commission International, במטרה לקדם ולשפר את האיכות הרפואית ואת בטיחות המטופל והטיפול. מדובר בתו האיכות המחמיר ביותר, שניתן לבתי חולים בארץ ובחו"ל, המצביע על מצוינות באיכות ובבטיחות הטיפול הרפואי שניתן בבית החולים.

במהלך ההיערכות למבדק, היו כל עובדי "סורוקה" שותפים לפעילויות הכנה והטמעה של נהלים ושיפור של תהליכי עבודה, שאופיינו בעבודה מקצועית, באחריות אישית ובגאוות יחידה; במשך שבוע, ביצעו את המבדק 5 סוקרים, שלכל אחד עשרות שנות ניסיון במערכות בריאות בעולם כולו. עשרות תחומים שונים נבדקו בקפידה רבה, בהתאם למודל שפותח ומעודכן באופן שוטף בידי ה-JCI האמריקני, ומבוסס על סטנדרטים בינלאומיים מחמירים, ובית החולים נדרש לעמוד בכ-1,300 תנאים.

מבדק האקרדיטציה מתבסס על רשימה ארוכה של סטנדרטים, בחלוקה לשני נושאים עיקריים: סטנדרטים קליניים הנוגעים לטיפול עצמו, וביניהם יעדי בטיחות בינלאומיים, אופן הערכת המטופל והטיפול בו, הדרכת המטופל ומשפחתו, כירורגיה והרדמה, מניעת זיהומים וניהול הטיפול התרופתי; וסטנדרטים ניהוליים הנוגעים להתנהלות בית החולים כמוסד רפואי, כולל גיוס והכשרת עובדים, ניהול מחקרים, ניהול תשתיות ותחזוקה וניהול המידע

כבית חולים אקדמי, נבדק "סורוקה" על שיתוף הפעולה עם הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, ובכלל זה, אופן קביעת תוכנית הוראה, מינוי  מרצים, קידום אקדמי של רופאים, הערכת סטודנטים לרפואה במחלקות ושביעות רצון סטודנטים ומתמחים מההתנסויות הקליניות ומההתמחות בבית החולים. הסוקרים ציינו, שמכיוון ש"סורוקה" הוא בית חולים אקדמי אוניברסיטאי, הבדיקה שבוצעה בו היא מהמחמירות ביותר, והוא נמצא בשורה אחת עם בתי החולים הגדולים והמובילים בעולם.

מנהל "סורוקה", ד"ר שלומי קודש: "שבוע המבדק הוא סיכום של תקופה ארוכה ושל עבודה מאומצת, שבמהלכה הוטמעו תהליכי עבודה, העושים את בית החולים 'סורוקה' לבית חולים בטוח יותר למטופליו. הסוקרים התרשמו מאיכות ומבטיחות הטיפול, וציינו שקיבלו השראה מהעבודה, שמתבצעת כאן. הם הדגישו, שניכרת האכפתיות העצומה של העובדים, הן כלפי המטופלים והן כלפי עמיתיהם. התמלאתי בגאווה על כך שאני עומד בראש צוות עובדים כה מיומן ומסור".

ד"ר קודש מוסיף: "עובדי 'סורוקה' כולם מביאים את בית החולים למקום, שבו המטופל יכול להרגיש בטוח בצוות הרפואי, שמטפל בו. תוצאות המבדק מהוות נדבך נוסף בהיותו של 'סורוקה' מרכז רפואי מוביל בישראל. האתגר האמיתי של כולנו כצוות הוא לשמור על ההישגים, ולמנף את האיכות המקצועית ולהטמיעה בשגרה באופן שוטף".

מנהלת הסיעוד בבית החולים, לאה כהן: "זו הפעם הרביעית, שבה 'סורוקה' עובר את המבדק בהצטיינות. מדובר בציון דרך עבורנו ועבור מטופלינו. בעולם שבו אנו פועלים, הצלחתו של ארגון בריאות מוביל מושתתת על היסודות של איכות ובטיחות המטופל. בשיתוף פעולה מדהים של שדרת הניהול של בית החולים ושל כל העובדים שעשו לילות כימים, עברנו את המבדק בהצלחה יתרה".

והמשנה למנהל "סורוקה", ירדן נבו, מסכם: "תהליך האקרדיטציה, תוך הטמעת תהליכים חוצי בית חולים, הביא לשינוי בתרבות הארגון: כולנו מדברים בשפה זהה, ופועלים לפי אמות מידה מקצועיות ומדידות, המביאות לשיפור מתמיד. עובדי 'סורוקה' הפכו את האיכות והבטיחות לדרך חיים".

כתבות נוספות בבריאות

0

הושמדו 121 ק"ג של בשר באטליז בבאר...

[caption id="attachment_139225" align="alignleft" width="110"] צילום: דוברות משרד הבריאות[/caption] ביקורת של מפקחי משרד הבריאות מלשכת הבריאות המחוזית באר שבע, באטליז "איתן...

בריאות25 במרץ 2019    דקה אחת
0

באר שבעית נדבקה בנגיף הזיקה

באר שבעית נדבקה בנגיף הזיקה, במהלך שהותה במרכז אמריקה וצפונה, ומצבה הטוב. במשרד להגנת הסביבה הנחו את העירייה לבצע את...

בריאות24 במרץ 2019    3 דקות

כתיבת תגובה