תרבות ופנאי

נובו אמריקנו

תרבות ופנאי22 בפברואר 2019    2 דקות
0

הצ'לנית דניאל אקטע, הנחשבת לאחת הצעירות המובילות בתחומה בעולם, תנגן עם הסינפונטייה באר שבע ותסגור מעגל מרגש עבור משפחתה

נובו אמריקנו
סגירת מעגל מרגשת. דניאל אקטע | צילום: אסף אמברם

במסגרת סדרת “קלאסיקה” של הסינפונייטה הישראלית באר שבע,  תתארח הצ’לנית הישראלית המחוננת דניאל אקטע, בת 16 בלבד וכבר בעלת מוניטין בינלאומי ה”מסומנת” ככוכבת הצעירה ביותר בעולם בתחומה רק בשנה שעברה נבחרה דניאל על ידי ה”דיילי גואט” לאחת מעשרת הפרפורמרים הקלאסיים לצד שמות מובילים כמו: יוג’ה וואנג, יו-יו מה, רנה פלמינג ועוד נגנים מפורסמים מצמרת המוסיקה העולמית.  על הקונצרט ינצח ארתור פייגן האמריקאי, מוסיקאי מוערך וידוע ברחבי העולם, מנהלה המוסיקלי של האופרה של אטלנטה. פייגן רקח תכנית מגוונת ומסקרנת: לצד יצירות קלאסיות מאת צ’ייקובסקי והיידן, הוא יבצע לראשונה בישראל, יצירה מרתקת מאת המלחין האמריקאי דיויד דיימונד, היצירה בוצעה לאחרונה על ידי פייגן בבכורה עולמית בארה”ב וזכתה להצלחה מרובה, היא אף הוקלטה ויצאה לאור בהוצאת “נקסוס” באלבום עטור שבחים הכולל מיצירותיו של דיימונד. בואו להתרשם וליהנות מהמיטב של ישראל, אירופה וארה”ב – בקונצרט אחד.

אך בקונצרט הזה מסתתר סיפור מעניין ומרגש במיוחד – לפני 9 שנים הסינפונייטה קיימה קונצרט התרמה למרכז לאפילפסיה בסורוקה. את הקונצרט יזמו זוג מוזיקאים, תמיר ולימור אקטע, הוריה של אריאל (אחותה של דניאל) שהיתה אז הייתה רק בת 5 וחולה באפילפסיה. דניאל טופלה בטורונטו ובבית החולים סורוקה. מטרת הקונצרט הייתה לגייס תרומות למרכז לאפילפסיה בסורוקה המשרת את כל תושבי הארץ. בקונצרט השתתפו הוריה המוסיקאים של אריאל ובקהל ישבה גם אחותה – דניאל אקטע. במהלך שהותה של אריאל בבית החולים עבד במחלקה מתמחה צעיר בשם ד”ר מיקי גידון, וכמו רוב הצוות הרפואי לא יכל שלא להתאהב במשפחה המיוחדת והמרשימה הזו. כל השנים של ההתמחות הוא נתקל בילדים רבים שסובלים מהתופעה ולרובם אין פתרון ניתוחי. במהלך השנים, ד”ר מיקי מחליט להתעמק בנושא ולחקור היכן יש פריצות דרך בעולם בתחום האפילפסיה ולייבא אותן לישראל, על מנת למנוע מצב בו משפחות יצטרכו לנסוע לחו”ל לטיפולים.

תשע שנים אחרי: אריאל היום היא תלמידה בתיכון, משולבת בכיתה רגילה למרות המוגבלות הגבוהה שלה עקב הניתוחים שעברה ולמרות היותה מרותקת לכיסא גלגלים.

משפחת אקטע והסינפונייטה סוגרות מעגל. דניאל אקטע, אחותה של אריאל, תככב כסולנית צ’לו בקונצרט “נובו אמריקנו” במוצאי שבת (23.2, 20:30) וביום שני (25.2, 20:30) במשכן לאמנויות הבמה בבאר שבע. באותו זמן, ד”ר מיקי גידון, כיום נוירוכירורג מומחה לילדים בסורוקה,  נמצא בבית החולים “רוטשילד” בפריז שם הוא לומד שיטה חדשה ואולי אף מהפכנית לפתרון ניתוחי לילדים חולי אפילפסיה.

כתבות נוספות בתרבות ופנאי

0

בבאר שבע “יוצאים רבעוש”

קרקסים והפעלות בפארקים, מוזיקה קלאסית וצוענית בשוק, קונצרט ומחול מודרני בישפרו פלאנט, מופעי רוק מול פאבים ובתי קפה – כל אלה ועוד יתקיימו במהלך שלושה "רבעושים" בחודש ספטמבר ברחבי באר שבע

תרבות ופנאי8 בספטמבר 2020    דקה אחת
1

ה-say  של ענב

ענב קובני מבאר שבע, הוציאה השבוע סינגל ראשון שנראה ומרגיש כמו חו"ל

תרבות ופנאי3 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה