תרבות ופנאי

עמוס עוז הלך לעולמו

תרבות ופנאי28 בדצמבר 2018    דקה אחת
0

אבידה גדולה לעולם התרבות הישראלי בעקבות מותו של חתן פרס ישראל עמוס עוז, מהסופרים הבולטים במדינה, אשר התגורר שנים רבות בערד ולימד כ-30 שנה באוניברסיטת בן גוריון

עמוס עוז הלך לעולמו
אגדה בתחום הספרות. עמוס עוז ז"ל | צילום: קובי קלמנוביץ', מעריב

עמוס עוז, אחד הסופרים העבריים הבולטים ביותר מאז קום המדינה, הלך היום (שישי) לעולמו בגיל 79, לאחר מאבק במחלת הסרטן.

עוז, חתן פרס ישראל לספרות אשר התגורר במשך שנים רבות בערד וזכה בשנת 2008 בתואר ד"ר כבוד מטעם אוניברסיטת בן גוריון, נחשב לאחד הסופרים הבולטים ביותר מבין סופרי "דור המדינה", ועסק רבות בחברה הישראלית, בשאלות של מוסר אישי ולאומי, בזהות הישראלית ובציונות. בין ספריו הנודעים היו "מיכאל שלי", "קופסה שחורה" ו"סיפור על אהבה וחושך".

עוז היה פרופסור חבר (אמריטוס) במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון, שם לימד דורות של סטודנטים משך כ-30 שנה. בארוע פרישתו אמר עוז דברים שהשתלבו בהשקת ספרו ״הבשורה על-פי יהודה״: ״במרוצת השנים לימדתי כאן כמה עשרות קורסים, שבעצם לא היו קורסים אקדמיים אלא שיעורים בקריאה צמודה, קריאה מודרכת, קריאה בלגימות קטנות. אולי בכך עוררתי קצת תיאבון לספרות ותשוקת ספרות בלבבות של הרבה תלמידים, שבעצם כבר הביאו איתם מן הבית תיאבון לספרות, אחרת לא היו באים לכאן".
נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופסור רבקה כרמי, ספדה לעוז ואמרה: " נגדעה שירת חייו של סופר דגול, איש רוח אמיץ, אדם נפלא וידיד יקר ואהוב".

בחייו הוא זכה עוז לפרסים רבים בעולם הספרות, בהם פרס גתה, מאן בוקר, פרס קפקא, ואף נחשב לאחד המועמדים לפרס נובל לספרות, בו לא זכה.

כתבות נוספות בתרבות ופנאי

0

גיא ויהל בחלוץ

השבוע (23.7), במסגרת פסטיבל סמילנסקי, הצמד גיא ויהל יגיעו למופע חדש ב"חלוץ 33"

תרבות ופנאי21 ביולי 2019    דקה אחת
0

מפריחה ת'נשמה

השבוע (23-25.7) ייפתח בבאר שבע פסטיבל הפרינג' הבינלאומי, זו השנה התשיעית. עבור אפרת זיו אספיס, מנכ"לית התיאטרון זה הפסטיבל השלישי שלה, כשהיא פותחת את שנתה השלישית בתיאטרון. "העשייה פה בדמי, יש לנו כל כך הרבה מה לעשות", היא אומרת

תרבות ופנאי21 ביולי 2019    9 דקות

כתיבת תגובה